Tajemnicze stopy dziecka odbite na kamieniu. Niezwykła historia z Pomorza. Przejdź tym szlakiem

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Kamień ze stopami dziecka znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym w gminie Miastko.
Kamień ze stopami dziecka znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym w gminie Miastko. Andrzej Gurba
Kamień, Orle i Smołowe. Trzy rezerwatowe jeziora w gminie Miastko. Kiedyś tętniło tu turystyczne życie. Dzisiaj rządzi wyłącznie natura. Są i tajemnice. Słyszeliście o stopach dziecka odbitych w kamieniu? Mamy zdjęcia. Podpowiadamy, gdzie znajduje się kamień.

Piękne okoliczności natury z historią w tle

Jeziora Kamień, Orle i Smołowe położone są blisko siebie, wręcz ze sobą graniczą. To akweny o nieskazitelnej czystości wody. Z urozmaiconą linią brzegową. Występuje w nich rzadka lobelia - roślina będą reliktem borealno-atlantyckim. Oczywiście jest więcej rzadkich roślin. A można tu i spotkać rzadkie gatunki ptaków, jak np. bociana czarnego.

Pomorze. Tu tętniło kiedyś życie. Turystyka i historia

Wszystkie jeziora mają status rezerwatów, a więc są ściśle chronione. Nie można się tutaj kąpać, itd. Nie zawsze tak było. Przed 1939 roku, ten rejon tętnił turystycznym życiem. Szczególnie, jeśli chodzi o jezioro Kamień. Przy jego brzegu zorganizowano miejskie kąpielisko (4 kilometry od Miastka) z pomostami dla kąpiących się i wędkarzy. Działała kawiarnia z tarasem. Były domki letniskowe, przebieralnie, niezliczona liczba ławek. Miejsce intensywnie reklamowano w wielu turystycznych prospektach. Jeszcze długo po wojnie, mieszkańcy mówili o jeziorze kamień "budki" (od domków letniskowych).

Stopy dziecka odbite w głazie. Przejdź tym szlakiem

Niedaleko jeziora Kamień, przy niebieskim szlaku turystycznym, znajduje się głaz z odbitymi stopami dziecka. Tak bynajmniej mówią o tym legendy. A jest ich kilka. W niemieckiej literaturze można znaleźć zapisy przedwojennych nauczycieli, opowiadających o 7-letniej dziewczynce, której los nie szczędził przykrości. Są też polskie opowieści na ten temat. Oto jedna z nich:

Zła matka wysłała córkę na jagody (w innej wersji matka nie jest zła, a jest biedna). Dziewczynka długo szukała jagód. W lesie spotkała rozbójnika. Zaczął gonić dziewczynkę. Ta uciekała, aż w pewnym momencie na jej drodze pojawił się duży kamień. Dziewczynka nie mogła się na niego wdrapać. I stała się rzecz niemożliwa. Kamień stał się miękki. Dziewczynka wdrapała się dzięki temu na niego. I stąd jej odbite stopy. Kiedy złoczyńca ją dogonił, kamień z powrotem stał się twardy. Kiedy rozbójnik próbował na niego wejść, spadł i zginął. Inna wersja tej legendy mówi, że dziewczynkę przed złą macochą uratowała wilczyca, bo na kamieniu poza stopami dziecka, ma też być łapa wilka.

Pomorze. Kamień historyczny poświęcony feldmarszałkowi

Jeszcze bliżej jezior Kamień i Orle jest kolejny głaz, tym razem bardziej osadzony w realiach. To pomnik, który ponad 100 lat temu poświęcono feldmarszałkowi Blucherowi. Wykuto w nim napis: Dem Andenken Bluchers (Pamięci Bluchera). Obecnie litery są już zatarte.

Gebhard Leberecht von Blucher stacjonował w Miastku w latach 1787-1794. Wtedy sprowadził tu całą swoją rodzinę. W Miastku spoczęła jego pierwsza żona, baronowa Caroline Amelie von Mehling. Blucher był jednym z wodzów pruskich, który pokonał Napoleona.

W pobliżu szlaku. Trasy spacerowe, po których nie ma śladu

Ponad 100 lat temu w tym rejonie był lasek-park podmiejski z trasami spacerowymi. Niedaleko pomnika znajdowały się drewniane miejsca do wypoczynku. Dzisiaj nie ma już po nich śladu. Miejsce, w którym znajduje się pomnik, też już nie przypomina parku. Sto lat temu inaczej biegła przy nim droga. Dzisiaj jezdnia jest jakby w wąwozie. Wtedy droga była na równi z parkiem. Dodajmy, że współcześnie głaz jest pomnikiem przyrody.

Zobaczcie zdjęcia:

Kamień ze stopami dziecka znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym w gminie Miastko.

Tajemnicze stopy dziecka odbite na kamieniu. Niezwykła histo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze stopy dziecka odbite na kamieniu. Niezwykła historia z Pomorza. Przejdź tym szlakiem - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia