Tajemniczy wybuch na Śląsku - pałac w Reptach, pełen przepychu i bogactwa, został zrównany z ziemią! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Bogato zdobiony fragment elewacji południowo-wschodniej, 1937
Bogato zdobiony fragment elewacji południowo-wschodniej, 1937 NAC
Repty, obecnie znane głównie dzięki Górnośląskiemu Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka, kryją fascynującą historię niezwykłego miejsca. Na skraju lasu, wznosił się bajeczny zameczek, otoczony gęstymi koronami drzew. Choć budowla wydawała się wyrwana prosto z baśni, dziś pozostała po niej jedynie tablica informacyjna, przypominająca o przeszłości tego obiektu. Jak doszło do tego, że monumentalny budynek zniknął z powierzchni ziemi? Odkryjcie historię tego niezwykłego miejsca i zgłębcie jego tajemnice, przyglądając się unikalnym zdjęciom w naszej galerii.

Spis treści

Pałac w Reptach, pełen przepychu i bogactwa, zrównano z ziemią! Obecnie jest tam szpital

Repty, położone niedaleko Tarnowskich Gór, to niezwykłe miejsce o bogatej historii sięgającej wieków wstecz. Już od 1998 roku stanowią dzielnicę Tarnowskich Gór, jednakże ich związek z tym miastem sięga roku 1973. W przeszłości Repty stanowiły dwie odrębne części: Stare Repty i Nowe Repty. Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od staropolskiego słowa "reptać", oznaczającego szemranie lub szumienie, co może odnosić się do przepływającej przez te tereny rzeki Dramy. Druga teoria sugeruje, że nazwa mogła być związana z nazwiskiem dawnych właścicieli - Reptów.

Zobaczcie niesamowite zdjęcia pałacu w Reptach!

Historia Rept sięga XII wieku, kiedy to Stare Repty datowane są na 1201 rok, będąc w posiadaniu Norbertanów z Wrocławia. W kolejnych wiekach posiadłość przechodziła w ręce różnych rodów, takich jak Wrochemowie czy Ibram z Suchej. W 1748 roku, kiedy te tereny znalazły się pod panowaniem Prus, założono Nowe Repty, początkowo funkcjonujące jako kolonia Starych Rept. W XIX wieku, w 1824 roku, majątek przeszedł w ręce Karola Łazarza Henckel von Donnersmarck'a, który wzniósł imponującą rezydencję w stylu angielskim. Syn Karola, hrabia Guido, kontynuował prace nad rozwojem majątku, włączając w to rozbudowę pałacu o salę balową, której prace trwały do 1910 roku.

Pałac w Reptach - definicja blichtru i bogactwa

Pałac był prawdziwą perłą architektoniczną, której piękno i przepych nie miały sobie równych. Jego fasadę zdobiły kamienne posągi leżących lwów, nawiązujące do herbu rodziny Donnersmarcków, oraz imponujące ryzality o trójkątnych i schodkowych szczytach. Na szczycie górowała czworoboczna wieża zegarowa z zegarem słonecznym przedstawiającym postać św. Jerzego, dodając jeszcze więcej uroku całej budowli.

Wnętrza pałacu były równie okazałe i luksusowe. Salon gościnny zdobił kominek z brązowego marmuru, w jadalni dominował wysoki kredens wkomponowany w boazerię, a w gabinecie księcia można było podziwiać bogato zdobione biurko, krzesła oraz szafy. To właśnie tam znajdował się portret Guidona Henckla von Donnersmarcka autorstwa Franza von Lenbacha, który obecnie można podziwiać w Muzeum w Tarnowskich Górach.

Bogacz z Tarnowskich Gór

Guido Henckel von Donnersmarck, właściciel pałacu, był postacią niezwykle wpływową i zamożną w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki jego inwestycjom w rozwój górnośląskiego przemysłu, stał się jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy. Z miłości do swojej pierwszej żony wzniósł imponujący pałac w Świerklańcu, zwany "Małym Wersalem", a następnie zbudował pałac w Reptach w latach 1893–1898.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac w Reptach!

Po śmierci Guidona w 1916 roku, pałac odziedziczył jego syn Kraft. Jednakże losy rodziny Donnersmarcków w Reptach zostały drastycznie zmienione w 1945 roku, kiedy to pałac został splądrowany i podpalony przez Armię Czerwoną. Cały majątek został skonfiskowany przez władze komunistyczne Polski, a ruiny zamku ostatecznie wysadzono w 1966 roku.

Dziś na miejscu dawnego pałacu stoi Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka, jednakże historia i dziedzictwo Donnersmarcków w Reptach wciąż żyją w pamięci lokalnej społeczności oraz w zachowanych fragmentach parku otaczającego zamek. To miejsce przypomina o wielkich dziejach tej okolicy i odkrywa przed nami tajemnice przeszłości, które warto poznać i docenić.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia