PRL w Katowicach nie zawsze był szary. Tak wyglądał zwykły dzień w mieście. To już pół wieku! Kto pamięta tamte miejsca, tamtych ludzi?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Niezwykłe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. XX wieku
Niezwykłe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. XX wieku Zbigniew Zębik
Katowice na niezwykłych zdjęciach z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Zobaczcie wizytę Charlesa de Gualle'a w Katowicach, budowę największych osiedli i zakładów pracy, a także plakaty informujące o nagrodzie za wskazania słynnego Wampira. Tak zmieniało się miasto na przestrzeni dwóch dekad. Autorem zdjęć jest pan Zbigniew Zębik, który był wówczas związany zawodowo z Katowicami.

Zwykły dzień w Katowicach na niezwykłych zdjęciach z lat 70. i 80. XX wieku. Wizyta de Gaulle'a, poszukiwania Wampira, budowa osiedli

Zbigniew Zębik pochodzi z Częstochowy, ale swoje życie zawodowe związał również z Katowicami. Jest wielkim miłośnikiem turystyki, a jego piesze i rowerowe wyprawy od wielu lat owocują niezwykłymi zdjęciami Jury, ale w jego archiwum znajduje się również wiele zdjęć z Katowic z ubiegłego wieku. Dzisiaj prezentujemy część fotografii pochodzących z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

- Wiem, że dzisiaj zdjęcia archiwalne, historyczne cieszą się wielkim zainteresowaniem. Gdybym wtedy wiedział, że tak będzie robiłbym ich znacznie więcej - żartuje Zbigniew Zębik.

- Prezentowane zdjęcia pochodzą z okresu, kiedy mieszkałem w hotelu robotniczym w Dąbrówce Małej. Wśród zdjęć jest fotografia z wizyty Charlesa de Gualle'a w Katowicach. Było to wielkie wydarzenie. Pamiętam dostaliśmy wolne, aby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ale nikt z tego powodu nie narzekał, bo był to człowiek znany, a na dodatek przedstawiciel Zachodu - mówi Zbigniew Zębik.

Na zdjęciach znajdziemy codzienne życie w Katowicach. Pan Zbigniew uwiecznił największe inwestycje w Katowicach, ale także ćwiczenia strażaków czy pożar Kapelusza w Parku Śląskim. Nie mogło zabraknąć fotografii słynnej "Elki" w Parku Śląskim. Katowice żyły w tym czasie budową Spodka, ale i poszukiwaniami słynnego Wampira z Zagłębia.

W prezentowanej galerii jest również zdjęcia limuzyny, którą jechał Jurij Gagarin, który w 1961 roku odwiedził Śląsk.

Zobaczcie wyjątkowe, niepublikowane zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. ubiegłego wieku

Spodek w Katowicach. Symbol Śląska. Jak to się stało, że "ufo" wylądowało w sercu województwa?

Spodek w Katowicach i epickie zdjęcia z budowy najbardziej c...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Warto przeczytać

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia