Zamek znany z popularnego serialu zmienił się nie do poznania. Tak wygląda teraz warownia w Bobolicach! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach
Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach Zbigniew Zębik
W sercu malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, województwo śląskie skrywa jedno z najpiękniejszych arcydzieł architektury średniowiecznej – Zamek Bobolice. To orle gniazdo, pierwotnie zbudowane przez króla Kazimierza Wielkiego, dziś stanowi dumę regionu. Poznajcie niesamowitą historię zamku w Bobolicach!

Niezwykła historia zamku w Bobolicach

Zamek Bobolice, majestatyczna warownia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, sięga swą historią XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki włączył go do systemu Orlich Gniazd. Jego zadaniem było chronienie Małopolski przed ewentualnymi najazdami ze Śląska. Po śmierci Kazimierza, zamek przechodził przez różne ręce, aby ostatecznie stać się schronieniem dla zbójników. Dopiero Władysław Jagiełło przywrócił go do dóbr królewskich, kładąc kres zbójeckiej działalności.

Sprawdźcie, jak zmienił się zamek w Bobolicach na przestrzeni lat!

Kolejne stulecia to czas różnych losów zamku, który przechodził z rąk do rąk i doświadczał licznych zniszczeń. Potop szwedzki przyniósł mu dodatkowe straty, a po 1945 roku mury zamkowe posłużyły jako materiał budowlany dla pobliskiej drogi.

W latach 90. XX wieku zamek znalazł nowych opiekunów - rodzinę Laseckich. Postanowili oni przywrócić mu dawny blask, chociaż ich rekonstrukcyjne starania budziły pewne kontrowersje. Pomimo krytyki, dzisiaj Zamek Bobolice prezentuje się jako imponujący przykład odrodzonej architektury średniowiecznej. Fascynująca historia tego miejsca obejmuje zarówno dawne dzieje, jak i współczesną historię odbudowy.

Dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Zębika prezentujemy cześć jego zbiorów. Na prezentowanych w tym artykule zdjęciach możemy zobaczyć, jak zmieniał się Zamek w Bobolicach na przestrzeni dekad. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 1958 roku - KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ ZDJĘCIA!

Zamek Bobolice w ostatnich latach zasłynął, jako Wawel w serialu Korona Królów

Zamek w Bobolicach, dumnie górujący na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zdobył nie tylko uznanie w historii, ale także zyskał sławę jako jedna z głównych scen serialu "Korona Królów". Skalisty grzbiet, na którym wznosi się warownia, staje się tłem dla wielu emocjonujących wydarzeń ukazanych w produkcji.

Chociaż zamek zwykle pełni rolę rezydencji królewskiej w serialu, większość scen nie jest kręcona bezpośrednio na jego dziedzińcu. Mimo to misternie odtworzony wygląd zewnętrzny zamku wraz z jego malowniczym otoczeniem przyciąga uwagę widzów. Bobolice w serialu "Korona Królów" prezentują się znakomicie, ukazując monumentalność i urok tej średniowiecznej warowni.

Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach

Zamek znany z popularnego serialu zmienił się nie do poznani...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek znany z popularnego serialu zmienił się nie do poznania. Tak wygląda teraz warownia w Bobolicach! ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia