Zwykły dzień w jurajskim Olsztynie. Wyjątkowe zdjęcia z lat 50., 60., 70 i 80 ubiegłego wieku. Tak żyło się kiedyś na Jurze. Zobaczcie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zbigniew Zębik archiwum prywatne
Zabieramy Was w niezwykłą podróż do lat 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Tak wyglądał zwykły dzień w Jurajskim Olsztynie. Dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Zębika publikujemy niezwykłe zdjęcia z jego archiwum, dzięki którym możemy przekonać się jak bardzo zmienił się Olsztyn na przestrzeni ostatnich dekad. Dodatkową atrakcją są zdjęcia Olsztyna pochodzące z początku XXI wieku - z roku 2003 i 2005.

Olsztyn jest odwiedzany przez turystów od wielu lat

Olsztyn pod Częstochową to jedno z najbardziej znanych miast turystycznych na Jurze. Turystów przyciągały ruiny średniowiecznego zamku, ale Olsztyn to również znakomite miejsce wypadowe na Jurę. Miasto w ciepłe letnie i wiosenne weekendy tętni życiem, ale i jesienią wygląda pięknie. Największą atrakcją są ruiny zamku i błonia sprzyjające spacerom.

Tak jest zarówno dzisiaj, kiedy Olsztyn jest miastem, ale podobnie było w drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy była to jeszcze miejscowość bez praw miejskich.

Jurajski Olsztyn 1 stycznia 2022 roku odzyskał prawa miejskie. Miejscowość utraciła prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

Jurajski Olsztyn dzisiaj jest miastem. Główną atrakcją jest zamek

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem gminy jest zabytkowy zamek. Jak czytamy na stronie zamekolsztyn.pl, zamek Olsztyn jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.

Jak wielkie było znaczenie warowni, można ocenić już na pierwszy rzut oka, patrząc na przewijający się przez jej dzieje szereg wybitnych postaci historii Polski i Europy Środkowej: Wacław II, Jan Muskata, Kazimierz Wielki, Władysław Opolczyk, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary (który, zanim został królem, był przez kilka lat starostą olsztyńskim), Zygmunt August, Maksymilian Habsburg.

Tak wyglądał zwykły dzień w jurajskim Olsztynie. Zobaczcie!

Dzięki zdjęciom Zbigniewa Zębika, który swoje życie dzieli między Częstochowę, Jurę i Śląsk, które uwiecznia na niezwykłych zdjęciach, możemy się przekonać, jak bardzo zmieniał się Olsztyn. W galerii znaleźć można zdjęcia z lat 50., 60., 70. i 80., ale także te pochodzące z XXI wieku. Wśród nich są m.in. fotografie z odpustów w 2003 i 2005 roku.

Na zdjęciu możemy zauważyć budynki, które już wyburzono. Przekonujemy się, jak bardzo zmieniła się na przestrzeni lat motoryzacja. Są zdjęcia kuligu i narciarzy, którzy kiedyś oblegali zamkowe błonia. Można było tutaj pozjeżdżać, ale i pobiegać na nartach.

Dziękujemy panu Zbigniewowi za udostępnienie zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia