Tak odbudowywano kościół Mariacki w Gdańsku. Zobacz niezwykłe zdjęcia z prac na dachu [zdjęcia archiwalne]

Piotr Celej
Muzeum Gdańska/Kazimierz Lelewicz
Odbudowa Gdańska z wojennych zniszczeń była olbrzymim projektem konserwatorskim i budowlanym. Zobacz zdjęcia z tworzenia nowego zadaszenia w kościele Mariackim.

Gdańsk był jednym z najbardziej zniszczonych miast zajmowanych przez Armię Czerwoną. Unicestwiono 90 proc. tkanki historycznego Śródmieścia. Zniszczenia już od 1942 powodowały również naloty alianckie i radzieckie. Później, w marcu 1945 roku, były zacięte walki uliczne Niemców z Armią Czerwoną oraz masowe podpalenia po zdobyciu miasta.

Dennis Wawer, brytyjski marynarz, tak wspominał wizytę w Gdańsku: “Sterczą tu wypalone ruiny i popękane filary, Gdańsk jest miastem, któremu wyrwano serce. Rozpoznałem tylko trzy budynki, miasto jest martwe”. Z kolei Szwajcarski profesor Linus Birchler zapisał: “Ulica Mariacka, Długi Targ, ulice Długa i Ogarna - wszystko spalone. Ruiny, wśród których gdzieniegdzie zachowały się jeszcze wspaniałe portale.”

Od kwietnia 1945 r. w Gdańsku funkcjonowała już polska administracja. Zajmowała się rozdziałem mieszkań, odbudową sieci elektrycznej i sanitarno-wodociągową i innymi kwestiami związanymi z infrastrukturą. Polskie władze miasta przystąpiły również do prac przy zabezpieczeniu obiektów zabytkowych i opracowywaniu ich dokumentacji. Zajmował się tym zespół architektów pod przewodnictwem zastępcy prezydenta miasta Władysława Czernego. Jednym z najważniejszych obiektów do odbudowania był kościół Mariacki. W kolek­cji 1600 zdjęć powo­jen­nego Gdań­ska prze­ka­zaną przez potom­ków fotografa Kazi­mie­rza Lele­wi­cza znajdziemy sporą kolekcję dotyczącą odbudowy sklepień i dachów w kościele Mariackim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia