Brbakan w Gdańsku - historia (trochę zapomniana)
Po rozbudowie nowożytnych fortyfikacji przedbramie zaczęło tracić funkcje militarne.
W początku XVI wieku rozpoczęto przebudowę. W 1586 r. nowy budowniczy miejski Anton van Obpergen zwieńczył wieżę nowym hełmem, zaś w 1597 r. dobudowano do niej katownię, miejsce tortur. Pomieszczenia te miały również specjalną "izbę żałobną". W izbie tej skazani na śmierć spędzali ostatnie trzy dni swego życia.
Na ścianie od strony Targu Węglowego znajdował się miejski pręgierz, tam też ścinano nieszczęśników niebędących szlachcicami lub obywatelami miasta.
Pierwsza publiczna egzekucja odbyła się w tym miejscu w roku 1496: ścięto kilkunastu francuskich kaprów. Na pięciu kondygnacjach Wieży Więziennej mieściło się 16 nieogrzewanych cel. Trzy z nich były o zaostrzonym rygorze, służyły do przetrzymywania groźnych przestępców i nie miały okien.
Pozostałe były przeznaczone dla zwykłych przestępców.
Najprawdopodobniej w piwnicy funkcjonowała też oubliette, czyli "zapominajka". Była to cela, do której wrzucano skazanego przez otwór w suficie, skazując go na śmierć głodową.
W XIX wieku kompleks przedbramia przejęła pruska administracja wojskowa. Najpierw urządzono tu areszt, a później magazyny wojskowe. W roku 1887 miasto wykupiło budynek. Wewnątrz mieściło się muzeum oraz księgarnie i sklepy. W wyniku drugiej wojny światowej zabytek ucierpiał, renowacja ukończona została dopiero w 2006 wraz z otwarciem Muzeum Bursztynu.
- 42 lat temu wprowadzono stan wojenny — czołgi wyjechały na ulicę
- Bez słodkości z "Bałtyku" nie byłoby świąt. Tak powstawały czekolady w Gdańsku!
- Dawniej kartki świąteczne były... patriotyczne. Zobacz wyjątkową galerię!
- Suwnice, dźwigi, nabrzeża - tak przed wojną wyglądał port w Gdyni
- Poznaj historię Twierdzy Wiosłujcie - perełki sztuki militarnej