Dawniej kartki świąteczne były... patriotyczne. Zobacz wyjątkową galerię!

Piotr Celej
fot. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie to skarbnica patriotycznych przedmiotów, świadectw epistolografii, muzyki i zdjęć z okresów, gdy Polska na mapie Europy niekoniecznie była czymś oczywistym. Wśród zabytków udostępnianych przez muzeum znajdują się także wyjątkowe kartki bożonarodzeniowe z czasów rozbiorów i pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Motyw patriotyczny i odrodzenie Polski były niemalże nieodłącznym elementem symboliki, współgrającym z motywem religinym.

W XIX i na początku XX wieku prasa polska natrafiała na liczne utrudnienia w funkcjonowaniu. Spory był też odsetek analfabetów i osób czytających bardzo słabo. Kartki świąteczne stanowiły często wówczas bardzo istotny nośnik kultury. Po powstaniu styczniowym motyw patriotyczny pojawiał się na kartkach świątecznych często jako uzupełnienie religijnego.

Na pocztówkach widzimy klasyczne symbole Polski dla patriotyzmu przełomu XIX i XX wieku: Ojczyzna jako anioł stróż, gołąbek pokoju, orzeł biały, odrodzenie jak narodziny Chrystusa. Bardzo dużo jest również odniesień historycznych - widzimy postaci Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej, królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Łokietka. Symbolika jest dla dzisiejszego Polaka oczywista i zrozumiała, ale już pierwszy rzut oka wystarczy, by zobaczyć również i odmienności: łatwo jest odróżnić pocztówki sprzed 1918 roku i po. Te z czasów rozbiorowych często zawierają sententencje: "Jeszcze Polska nie zginęła" i są raczej utrzymane w ponurej stylistyce oczekiwania na odrodzenie. Z kolei po 1918 roku partiotyzm stał się bardziej radosny. Dowody tego widzimy na pocztówkach. Współcześnie zapewne pocztówkowy patriotyzm byłby jeszcze inny...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawniej kartki świąteczne były... patriotyczne. Zobacz wyjątkową galerię! - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia