Spis treści
Świat bez komputerów i smartfonów
Wyobraźcie sobie świat bez komputerów i smartfonów. Pomysły na zabawę trzeba było wymyślić samemu.
Kiedyś nikt nie martwił się brakiem śniegu, a często było go o wiele za dużo. Podczas wyjątkowo śnieżnej zimy stulecia (w latach 1978/79) zamknięto szkoły, a większość Polski była sparaliżowana. Tak więc przerwa w nauce trwała nieco dłużej niż planowo...
Dzieci nie muszą przejmować się kłopotami dorosłych. Tak było i za PRL, kiedy zimowe ferie i przerwa od nauki mogła być atrakcją.
Zima była dla wszystkich
Nie każdy miał w domu narty i odpowiedni sprzęt (właściwie mało kto miał), ale zima była dla wszystkich. Lepiono bałwana, walczono na śnieżki, zjeżdżano z osiedlowych górek na czym się da i... zlizywano sople. Takie to były atrakcje, ale działo się tyle, że dzieci były na zewnątrz, z rówieśnikami, od rana do wieczora. Nikt nie przejmował się przemoczonym ubraniem. Wysuszyło się potem na kaloryferze albo na piecu.
Odbywały się rodzinne wymiany. Kto miał dziadków lub ciocię na wsi, jechał do nich na ferie. Dzieci, mieszkające na wsi, odwiedzały ciocie w mieście, albo zostawały w domu, w którym zawsze było coś do zrobienia. Jednak zimą było więcej luzu, i można było pokazać ciekawe rzeczy przybyszom z miasta.
Zakłady pracy organizowały wyjazdy dla dzieci pracowników. Wśród zimowych miejscówek królowały oczywiście: Wisła, Szczyrk, Ustroń, Zakopane, Krynica, Szczawnica i Karpacz.
Najlepsze zimowe ferie w życiu
W organizacji ferii zimowych brali udział także harcerze. Kto z Krakowa nie był na legendarnym zimowisku Bene, ten nie zna życia! Gorce zawsze słynęły z wielkiego i długo utrzymującego się śniegu, a jeśli dodamy do tego skautowskie sposoby na pokazanie siły charakteru i hartu ducha, to otrzymamy przepis na najlepsze zimowe ferie w życiu.
W czasach PRL większość nie miała możliwości wyjazdu za granicę, więc opcje typu "nurkowanie w Egipcie" odpadały. Mało kto dysponował też własnym samochodem, więc większość skazana była na transport publiczny: jechało się pociągami i autobusami. Rozkłady jazdy często były czysto umowne. Mimo to, dzieci zawsze potrafiły wymyślić jakiś sposób na dobrą zabawę.
Wykorzystywano każdą pobliską górkę, a zjeżdżało się na sankach i workach wypełnionych słomą lub trocinami, później także na „jabłuszkach”. Co odważniejsi nabierali zawrotnych prędkości, zjeżdżając na ceratowych poduszeczkach, które pod spodem miały... łyżwy.
Wylewano wodę na przyszkolne boiska; takie lodowisko służyło przez całą zimę!
Wśród dorosłych (jeśli w ogóle wyjeżdżali gdzieś zimą) obowiązkowym punktem programu były kuligi, zakończone zabawą przy ognisku. Umiano się bawić!
Kiedy wymyślono zimowe ferie?
Ferie zimowe w Polsce zostały ustanowione przez Ministerstwo Edukacji w 1931 roku. Od tego czasu dzieci i młodzież mogą cieszyć się dwutygodniową przerwą od nauki w okresie zimowym.
Przed II wojną światową ferie trwały 3 tygodnie, gdyż łączono okres Bożego Narodzenia z zimowym wypoczynkiem.
Kiedy są ferie zimowe w 2024 roku?
Przypomnijmy, że w 2024 roku ferie zimowe rozpoczynają się 15 stycznia, a zakończą 25 lutego 2024. Jak wypadają w poszczególnych województwach? Poniżej terminarz:
- 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
- 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!