W Tel Awiwie można obejrzeć najstarszą Biblię. Zanim trafi na aukcję

Andrzej Grochal
Codex Sassoon jest najstarszym kompletnym egzemplarzem Starego Testamentu
Codex Sassoon jest najstarszym kompletnym egzemplarzem Starego Testamentu Fot. JACK GUEZ/AFP/East News
Najstarsza i najbardziej kompletna Biblia hebrajska została wystawiona w izraelskim mieści Tel Awiw, zanim trafi na aukcję w Nowym Jorku. Szacuje się, że jej sprzedaż może przynieść ponad 30 mln dolarów.

Biblia ma trafić na aukcję

Codex Sassoon jest to najwcześniejszy zachowany rękopis zawierający wszystkie 24 księgi żydowskiego Starego Testamentu. Uważa się, że został stworzony około 1100 lat temu przez skrybę w Egipcie lub Lewancie.

W maju księga trafi pod młotek w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. Jej sprzedaż może przynieść od 30 do 50 mln dolarów.

Ogromne protesty w Izraelu. Na ulicę wyszło ponad ćwierć miliona ludzi

Ogromne protesty w Izraelu. Na ulicę wyszło ponad ćwierć miliona ludzi

Ponad 260 tys. Izraelczyków wyszło w sobotę na ulice Tel Awiwu i innych miast, by zaprotestować przeciwko rządowym planom reformy systemu sądownictwa. Manifestacje trwają już jedenasty tydzień z rzędu...

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros

Jeżeli sprzedaż zabytkowej księgi przekroczy 43,2 mln dolarów, stanie się ona najdroższym dokumentem historycznym, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. Dwa lata temu taką właśnie kwotę osiągnęła rzadka kopia pierwszego wydania Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Wyjątkowy dokument historyczny

Biblia hebrajska, albo też Stary Testement, składa się z 24 ksiąg podzielonych na trzy części: Pięcioksiąg, Prorocy i Pisma. Jej tekst podlegał zmianom aż do wczesnego średniowiecza, kiedy to żydowscy uczeni, zwani masoretami, zaczęli tworzyć zbiór notatek, które go ujednolicały.

Kodeks Aleppo, który powstał około 930 roku, jest uważany za najbardziej autorytatywny tekst masorecki. Jednak zniszczenia spowodowane pożarem w syryjskim mieście Aleppo w 1947 roku oznaczają, że do dziś przetrwało tylko 295 z 487 oryginalnych stron.

"Ten moment jest elementem historii". Przełom na linii Polska - Izrael ws. wycieczek

"Ten moment jest elementem historii". Przełom na linii Polska - Izrael ws. wycieczek

Młodzi Izraelczycy znów będą przyjeżdżać do Polski na wycieczki edukacyjne. Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów – Zbigniew Rau oraz Eli Cohen. – Z saty...

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska

Według Sotheby's w Codex Sassoon, który według datowania węglowego powstał około 900 roku, brakuje tylko 12 stron.

– Po raz pierwszy pojawia się prawie kompletna księga Biblii hebrajskiej ze znakami samogłoskowymi, kantylacją i notatkami na dole, które mówią skrybom, jak należy napisać poprawny tekst – powiedział Sharon Mintz, starszy specjalista ds. artefaktów żydowskich domu aukcyjnego.

Historia księgi owiana jest tajemnicą

Stulecia adnotacji i inskrypcji ujawniają, że rękopis został sprzedany przez człowieka imieniem Khalaf ben Abraham Izaakowi ben Ezechielowi al-Attarowi, który później przekazał własność swoim dwóm synom, Ezechielowi i Maimonowi.

W XIII wieku kodeks był poświęcony synagodze w Makisinie, w północno-wschodniej Syrii. Po zniszczeniu miasta przez Mongołów pod koniec XIII wieku lub przez Timuridów na początku XV wieku, rękopis powierzono na przechowanie Salamie ibn Abi al-Fakhrowi.

Nawet dwa lata więzienia za propagowanie wiary w Jezusa

Nawet dwa lata więzienia za propagowanie wiary w Jezusa

Dwóch deputowanych rządzącej w Izraelu koalicji postuluje wprowadzenie kar pozbawienia wolności dla chrześcijańskich misjonarzy. Za głoszenie wiary w Jezusa miałoby grozić nawet 2 lata więzienia. Do z...

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska

Następnie zniknął z historii na 500 lat, zanim został przejęty w 1929 roku przez Davida Solomona Sassoona, który w swoim domu w Londynie zgromadził największą i najważniejszą prywatną kolekcję rękopisów hebrajskich na świecie.

Księga tylko raz była do tej pory wystawiana

Codex Sassoon został wystawiony publicznie tylko raz we współczesnej historii – w Bibliotece Brytyjskiej w 1982 roku.

Kurator Muzeum Ludu Żydowskiego ANU w Tel Awiwie, Orit Shaham Gover, powiedziała, że spodziewa się około 10 000 gości, którzy wezmą udział w „rzadkiej i poruszającej” tygodniowej wystawie „pierwszej Biblii, która przetrwała historię”.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia