9 z 17
Największą i najlepiej zorganizowaną antykomunistyczną...

Antykomunistyczna konspiracja na północy Kielecczyzny

Największą i najlepiej zorganizowaną antykomunistyczną organizacją działającą na Kielecczyźnie był Inspektorat „Związek Zbrojnej Konspiracji” pod dowództwem Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”. Ten żołnierz Armii Krajowej został aresztowany po akcji „Burza” i trafił na Zamek Lubelski. 8 stycznia 1945 roku Sąd Wojskowy Lubelskiego Garnizonu skazał go na karę śmierci. Zmieniono ją jednak na 10 lat więzienia. 4 września uciekł z więzienia. W dawnym Inspektoracie Rejonowym Puławy Armii Krajowej utworzył oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który następnie rozpoczął działalność na północy ówczesnego województwa kieleckiego.

Organizacja powstała wiosną 1946 roku. Swoje obwody sformowała ona w rejonie Kozienic, Radomia, Iłży oraz prawdopodobnie Końskich. Swoje placówki posiadała nawet w Łodzi, Krakowie oraz Gdańsku.

Przeprowadziła szereg akcji zbrojnych oraz propagandowych. Na wyróżnienie zasługuje także jej wywiad. W drugiej połowie 1946 roku skupiała w swoich szeregach 800 – 900 osób.

Jaskulski został aresztowany 26 lipca 1946 roku przez Urząd Bezpieczeństwa w Jedlni – Letnisku. Przewieziono go do Kielc i osadzono w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a potem w więzieniu przy ulicy Zamkowej. 17 stycznia 1947 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku. Jego grobu do dziś nie odnaleziono.

Na zdjęciu Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, zbiory IPN

10 z 17
Znaczna część żołnierzy Armii Krajowej zaangażowała się w...

Konspiracja w Ostrowcu Świętokrzyskim

Znaczna część żołnierzy Armii Krajowej zaangażowała się w działalność w antykomunistycznym podziemiu. Jedną z takich osób był Stanisław Staroń. Urodził się on w sierpniu 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będąc pracownikiem Huty Ostrowiec wspólnie z Wacławem Wątrobą – byłym członkiem Armii Krajowej, założył we wrześniu 1946 (1947) roku organizację podziemną „Błyskawica”. Został aresztowany 4 listopada 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim przez funkcjonariuszy miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W lutym 1952 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach na sesji wyjazdowej w Ostrowcu Świętokrzyskim na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 czerwca 1952 roku w więzieniu w Kielcach. Szczątki Stanisława Staronia zostały odnalezione w czerwcu 2018 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu na Piaskach w Kielcach.

11 z 17
Wśród osób, które w okresie wojny należały do AK, a...

Konspiracja antykomunistyczna w rejonie Jędrzejowa

Wśród osób, które w okresie wojny należały do AK, a następnie zaangażowały się w działalność antykomunistyczną był również Jan Stempkowski „Michał”.

W powojennej Polsce, 29 kwietnia 1945 roku grupa pod dowództwem „Michała” dokonała udanego zamachu na funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jędrzejowie – Władysława Kowalskiego. W kolejnych dniach zniszczono siedzibę Polskiej Partii Robotniczej w Imielnie, spalono dokumenty w Urzędzie Gminy Nawarzyce oraz rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej we wsi Góry w powiecie pińczowskim. Wszystkie akcje wymierzone były w przedstawicieli samozwańczej i niedemokratycznej władzy.

Oddział przeprowadził także zasadzki na żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa niedaleko wsi Lubcza, na granicy powiatów jędrzejowskiego oraz pińczowskiego. W maju 1945 roku grupa podporucznika Stempkowskiego wpadła w zasadzkę aparatu bezpieczeństwa. Pomimo postrzału udało mu się uciec. Ukrywał się w okolicznych wsiach – Piotrkowice i Mieronice.

Został zatrzymany w 1949 roku. Rok później skazano go na karę śmierci. Jego ciało złożono do bezimiennego grobu na cmentarzu na kieleckich Piaskach. W grudniu 1957 roku rodzice Jana Stempkowskiego uzyskali zgodę na ekshumację, co było wówczas niespotykane. Możliwość na to dał krótki okres liberalizacji życia politycznego i społecznego. Grób „Michała” znajduje się obecnie w Warszawie.

12 z 17
Oprócz struktur politycznych, prowadzących głównie...

Organizacje zbrojne na Kielecczyźnie

Oprócz struktur politycznych, prowadzących głównie działalność informacyjną, propagandową oraz wywiadowczą, na terenie ówczesnego województwa kieleckiego funkcjonowało szereg organizacji zbrojnych i dywersyjnych.

Według wyliczeń Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach żołnierzom podziemia niepodległościowego w naszym regionie udało się, w samym 1945 roku, rozbić 6 obiektów więziennych, przeprowadzić około 100 ataków na posterunki UB i milicji oraz stoczyć 16 dużych starć zbrojnych. Do największych akcji doszło m.in. w Kielcach, Pińczowie, Sandomierzu oraz we Włoszczowie.

Na zdjęciu Tadeusz Zieliński „Igła” (pierwszy z lewej), dowódca z jednego oddziałów działającego na Kielecczyźnie, zbiory IPN

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Harcerze mają dziś swoje małe święto... Zobaczcie archiwalne zdjęcia harcerzy

Harcerze mają dziś swoje małe święto... Zobaczcie archiwalne zdjęcia harcerzy

Odnowiono polski karabin, który kilka lat temu odnaleziono w gnieździe hitlerowców

Odnowiono polski karabin, który kilka lat temu odnaleziono w gnieździe hitlerowców

Nowy pilotażowy program IPN - "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną"

Nowy pilotażowy program IPN - "Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną"

Zobacz również

Znalezisko, wystawa i film. Krakowskie wątki wśród ważnych wydarzeń archeologicznych

Znalezisko, wystawa i film. Krakowskie wątki wśród ważnych wydarzeń archeologicznych

Biblia Gutenberga to jedna z najdroższych książek świata. Rzadko jest pokazywana

Biblia Gutenberga to jedna z najdroższych książek świata. Rzadko jest pokazywana