100 lat temu podczas plebiscytu w centrum Gliwic. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z pobytu wojsk brytyjskich i francuskich w mieście

Danuta Pałęga
Opracowanie:
Te zdjęcia mają już 100 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Gliwice podczas plebiscytu górnośląskiego
Te zdjęcia mają już 100 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Gliwice podczas plebiscytu górnośląskiego fotopolska.eu
Dzięki fotografii możemy zatrzymać ulotny moment na kliszy i na przykład podziwiać miejsca, charakterystyczne dla konkretnego miasta, na migawkach sprzed 100 lat. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia wojsk brytyjskich i francuskich oraz Polaków w Gliwicach w latach 1919-1922!

Plebiscyt na Górnym Śląsku

Trudno, aby ktoś z nas pamiętał te wydarzenia. Rozgrywały się na Górnym Śląsku 100 lat temu. W Gliwicach stacjonowały wówczas wojska brytyjskie i francuskie, których żołnierzy udało się uchwycić na fotografiach wraz z pozostałymi mieszkańcami.

Możecie obejrzeć tutaj parady wojskowe, żołnierzy w koszarach, orkiestrę maszerującą ulicą Zwycięstwa tuż przy kawiarni Kaiserkrone, a także miejsca, które były, a których już nie ma: kamienice, w których miejscu dziś stoi biurowiec Biprohutu.

Plebiscyt na Górnym Śląsku był jednym z dwóch dotyczących etnicznego pogranicza polsko-niemieckiego, które wyznaczono w 1919 r. w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową.

Został przeprowadzony 20 marca 1921 r. i poprzedzony był dwoma powstaniami części ludności Górnego Śląska domagającej się przyłączenia regionu do Polski (powstania śląskie).

W wyniku podliczenia głosów w sposób globalny za Polską opowiedziało się 40,4%, a za Niemcami 59,5% uprawnionych do głosowania.

Te zdjęcia mają już 100 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Gliwice podczas plebiscytu górnośląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Włosok: "Próbowaliśmy znaleźć ten boks lat 60."

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia