Agent ODT 738-18 i inni. Siatki Organizacji Gehlena w PRL

Czytaj dalej
Wojciech Rodak

Agent ODT 738-18 i inni. Siatki Organizacji Gehlena w PRL

Wojciech Rodak

Byli szpiedzy Hitlera przeszli na usługi USA. Oto jak na początku lat pięćdziesiątych organizowali swoje siatki w PRL, przygotowując się do wybuchu trzeciej wojny światowej.

Około godziny 21.00 27 września 1953 r. bramę pięknej secesyjnej kamienicy przy ulicy Małkowskiego 22 w Szczecinie przekracza młody człowiek. Idzie nieśpiesznie, rozglądając się badawczo. Buty ma pokryte grubą warstwą kurzu, a w ręce trzyma małą teczkę.

Przechodzi przez brudne podwórko, na którym wala się piasek, popiół i węgiel. W rogu zalegają resztki gruzu z wypalonego domu - świadectwo ciężkich walk zakończonej przed przeszło ośmiu laty wojny. W końcu podróżny dociera do pięciopiętrowej oficyny. Zatrzymuje się na chwilę, patrzy w kierunku okien na górnych piętrach, po czym wchodzi na klatkę schodową i wspina się po schodach. Na trzecim piętrze przystaje. Widzi drzwi z numerem 31 i tabliczkę z napisem „Eugenia Knieć”. To tu. Puka do drzwi. Otworzyła mu niebrzydka dwudziestoparoletnia kobieta. Przybysz uprzejmie się jej przedstawił i z zakłopotanym wyrazem twarzy wyjaśnił jej, czemu ją niepokoi.

- Ależ nie, taka dawno tu nie mieszka. Cóż ja na to poradzę, że ciocia, nie zawiadamiając pana, przeprowadziła się - odpowiedziała pani domu.

- Najmocniej przepraszam. Może uda się ustalić, dokąd ona wyjechała? Ja teraz, w niedzielę wieczór, nie dostanę się do żadnego biura ewidencji ludności. Co ja mam ze sobą zrobić? - mówił mężczyzna, przybierając jeszcze bardziej strapiony wyraz twarzy.

- Aż wstyd - taki przystojny, a taki bezradny! - odpowiedziała z zalotnym uśmiechem pani Eugenia i wskazała wnętrze swego skromnego lokum. - Zaraz, zaraz, niech pan wejdzie do środka, a ja się po sąsiadkach popytam.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Wojciech Rodak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.