Biskup, na którego w niedzielę spadły pioruny. O tym przeczytalibyśmy w gazecie z 1894 roku

Czytaj dalej
Fot. ArtsyBee / pixabay
Marek Adamkowicz

Biskup, na którego w niedzielę spadły pioruny. O tym przeczytalibyśmy w gazecie z 1894 roku

Marek Adamkowicz

Wydawana od 1894 r. „Gazeta Grudziądzka” była jednym z najpoczytniejszych polskich tytułów w Prusach Zachodnich. Wydawcą pisma był wybitny działacz niepodległościowy Wiktor Kulerski (1865-1935).

Ks. Augustyn Rosentreter, biskup chełmiński czasu przełomu. Ostatni, który administrował diecezją w okresie rozbiorów i pierwszy, który to czynił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Mówiono, że był Niemcem z pochodzenia i przekonania, ale o wielkim poczuciu godności biskupa katolickiego, którego pieczy powierzone są dusze diecezjan w większości polskiej narodowości. Zmarł w roku 1926, mając 82 lata, choć niewiele brakowało, a zakończyłby życie dwie dekady wcześniej.

Było to we wrześniu 1907 r. Biskup Rosentretter wybrał się na uroczystości 400-lecia kościoła w Lembargu pod Grudziądzem. Jak podawała „Gazeta Grudziądzka”, niedziela była piękna:

„słonko świeciło wesoło i mnóstwo ludu, nawet ze stron dalekich zbierało się w świątyni”.

Biskup, na którego w niedzielę spadły pioruny. O tym przeczytalibyśmy w gazecie z 1894 roku

W trakcie uroczystości, około godz. 10, niebo zaczęło się chmurzyć, a potem uderzyły pioruny. Jeden trafił w wieżę kościoła i po „drutach świeczników, rozdzieliwszy się, uderzył między lud”.

Wybuchła panika. Ludzie próbowali wydostać się na zewnątrz, tratując się przy okazji. Kiedy sytuację opanowano, okazało się, że zginęły cztery osoby (kolejne zmarły w następnych dniach), wielu też było rannych i poturbowanych.

„Gdy lud się uspokoił, odprawił Imci ks. Kanonik Hunsdorf w obecności Najprzew. księdza Biskupa sumę. Po sumie wstąpił na kazalnicę ks. Prob. Doering i tak się odezwał: O Boże, czym żeśmy zgrzeszyli? Czy nie podoba Ci się ofiara nasza? Powstał nowy płacz i zgiełk, który wytrawny kaznodzieja ukoił słowem pociechy”.

Marek Adamkowicz

Marek Adamkowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.