Kraków. Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego kończy 90 lat. Tak wyglądała jego budowa i otwarcie. Archiwalne zdjęcia

Aleksandra Łabędź
Budowa mostu im. Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się w 1926r.
Budowa mostu im. Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się w 1926r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Był brukowany kostką bazaltową, a chodniki nawierzchnią asfaltową firmy Limbit-Polmin ze Lwowa, natomiast jego ówczesna rozpiętość to 142 m. Jego konstrukcja została wykonana przez Zjednoczone Fabryki L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper. Decyzję o jego budowie u wylotu ul. Krakowskiej podjęto w 1925 roku, a do prac przystąpiono rok później. Projekt opracował zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Pszenickiego. 19 stycznia 1933 roku w samo południe wstęgę przeciął prezydent Krakowa Władysław Belina-Prażmowski. Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza 14 stycznia na 90 urodziny mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

19 stycznia most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego skończy 90 lat. Z tej okazji Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na rocznicowe wydarzenie w sobotę, 14 stycznia o godz. 16.30. Spotkanie rozpocznie się przy pomniku Juliusza Lea u zbiegu ul. Nadwiślańskiej i Józefińskiej.

- Najpierw nasz przewodnik, Emil Bajorek przypomni historię najstarszego i najpiękniejszego mostu, który obecnie łączy brzegi Wisły w Krakowie. Potem dzięki uprzejmości Zarządu Dróg Miasta Krakowa będzie można podziwiać możliwości jego iluminacji. Przygotowaliśmy też niespodzianki, które jak to niespodzianki na razie muszą pozostać tajemnicą. A na koniec każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu cześć mostu, wraz z certyfikatem autentyczności - piszą organizatorzy wydarzenia.

Most przetrwał do 18 stycznia 1945 roku, kiedy został wysadzony przez wycofujące się oddziały niemieckie. Przez ponad rok obok niego funkcjonowała drewniana kładka. Ponownie został otwarty jesienią 1946 roku, jako most Tadeusza Kościuszki. W 2019 roku przeszedł gruntowną renowację, na jej zakończenie w 2020 roku zyskał efektowną iluminację.

Tak wyglądała budowa i otwarcie mostu Piłsudskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia