MS Piłsudski wraca z pierwszej podróży do Kanady

Marek Adamkowicz
Zbudowany we włoskiej stoczni w Monfalcone statek pasażerski MS Piłsudski wszedł do służby w 1935 r. Obsługiwał linię północnoamerykańską. Jego dowódcą był kpt. Mamert Stankiewicz. Piłsudski zatonął 15 listopada 1939 r.

Październik 1936 roku zaczął się od doniesień o powrocie do Gdyni transatlantyka MS Piłsudski. Jak informowała „Gazeta Gdańska”, w rejsie z Kanady przywiózł on do Polski 160 pasażerów, ładunek drobnicowy, a także pocztę.

„Statek w czasie pobytu w Ameryce odbył wycieczkę wzdłuż rzeki św. Wawrzyńca do Quebeck i Montrealu. Był to pierwszy wypadek w dziejach naszej marynarki handlowej, kiedy bandera polska zagościła w stolicy Kanady”.

"Gazeta Gdańska"
"Gazeta Gdańska"

W relacjach z podróży podkreślano, że przybycie statku z Polski było dużym wydarzeniem nie tylko dla kanadyjskiej Polonii, która m.in. zorganizowała specjalny komitet powitalny. Podczas dwudniowego postoju w Montrealu liniowiec zwiedziło ponad siedem tysięcy osób, przy czym w pierwszym dniu w salonach Piłsudskiego odbyło się przyjęcie dla kanadyjskiego „świata oficjalnego”, zaś w drugim miejscowy arcybiskup odprawił uroczystą mszę św., w której udział wzięło (na pokładzie) około 400 osób.

„Nabożeństwo i kazanie transmitowano przez głośniki na nabrzeże, gdzie skupił się kilkutysięczny tłum kanadyjskich Polaków”.

W drodze powrotnej do Polski Piłsudski zabrał około 40-osobową grupę Duńczyków. Wśród nich był „znany reżyser filmowy z Hollywood Paulsen z żoną. Charakterystyczną jest rzeczą, że Paulsen wyrażał się o podróży na Piłsudskim ze znacznie większym uznaniem, niż o podróży, odbytej ostatnio na transatlantyku niemieckim Bremen”.

Marek Adamkowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia