Niemiecka hrabina, żona Żyda, dobra sąsiadka Polaków

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie z książki „Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia”
Arkadiusz Rusowicz, Maciej Sas

Niemiecka hrabina, żona Żyda, dobra sąsiadka Polaków

Arkadiusz Rusowicz, Maciej Sas

Z Milicza pochodziła kobieta, która swoim życiem dowodziła, że ludzie różnych narodowości mogą zgodnie żyć obok siebie. Aż żal, że Maria hrabina von Maltzan to postać tak mało znana.

Maria Helene Françoise Izabel Hrabina von Maltzan - tak brzmiało jej pełne nazwisko - najsłynniejsza bez wątpienia miliczanka, niezwykła, odważna kobieta, uhonorowana w 1987 roku przez żydowski instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, której biografia posłużyła do nakręcenia fabularnego filmu „Ukryty” (niem. tytuł: „Versteckt”) z Jacqueline Bisset i Jürgenem Prochnowem w rolach głównych, urodziła się 25 marca 1909 roku na Dolnym Śląsku - w milickim pałacu. Była najmłodszym z ośmiorga dzieci hrabiego Andreasa von Maltzana.

Jej ojciec, bardzo zamożny przedstawiciel starej pruskiej szlachty, był przyjacielem samego cesarza Prus - Wilhelma II. Po śmierci jednej z sióstr swej babki - bezdzietnej wdowy po angielskim baronie - ojciec Marii otrzymał olbrzymi spadek, który pozwolił mu między innymi na przebudowę i remont milickiego pałacu.

Kochany ojciec, zimna matka

Milicz, 1915 rok, Maltzanowie z żołnierzami z lazaretu, pierwsza z lewej to Maria.
Zdjęcie z książki „Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia” Rodzinny pałac Matzanów w Miliczu w okręgu regencyjnym Breslau po przebudowie i rozbudowie w 1905 roku.

Andreas von Maltzan sprawnie zarządzał swym majątkiem, który liczył przed I wojną światową dokładnie 99 wsi i obejmował ponad 27 tysięcy hektarów pól, łąk, stawów rybnych i lasów. O zamożności Maltzanów niech świadczy choćby fakt, że w milickim pałacu znajdowała się wówczas największa w Niemczech kolekcja ściennych zegarów, bogata biblioteka oraz szalenie cenna, unikatowa kolekcja miedziorytów - w 1914 roku wyceniona na 13 mln marek w złocie!

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Arkadiusz Rusowicz, Maciej Sas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.