Niemiecka hrabina, żona Żyda, dobra sąsiadka Polaków
Z Milicza pochodziła kobieta, która swoim życiem dowodziła, że ludzie różnych narodowości mogą zgodnie żyć obok siebie. Aż żal, że Maria hrabina von Maltzan to postać tak mało znana.
Maria Helene Françoise Izabel Hrabina von Maltzan - tak brzmiało jej pełne nazwisko - najsłynniejsza bez wątpienia miliczanka, niezwykła, odważna kobieta, uhonorowana w 1987 roku przez żydowski instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, której biografia posłużyła do nakręcenia fabularnego filmu „Ukryty” (niem. tytuł: „Versteckt”) z Jacqueline Bisset i Jürgenem Prochnowem w rolach głównych, urodziła się 25 marca 1909 roku na Dolnym Śląsku - w milickim pałacu. Była najmłodszym z ośmiorga dzieci hrabiego Andreasa von Maltzana.
Jej ojciec, bardzo zamożny przedstawiciel starej pruskiej szlachty, był przyjacielem samego cesarza Prus - Wilhelma II. Po śmierci jednej z sióstr swej babki - bezdzietnej wdowy po angielskim baronie - ojciec Marii otrzymał olbrzymi spadek, który pozwolił mu między innymi na przebudowę i remont milickiego pałacu.
Kochany ojciec, zimna matka

Andreas von Maltzan sprawnie zarządzał swym majątkiem, który liczył przed I wojną światową dokładnie 99 wsi i obejmował ponad 27 tysięcy hektarów pól, łąk, stawów rybnych i lasów. O zamożności Maltzanów niech świadczy choćby fakt, że w milickim pałacu znajdowała się wówczas największa w Niemczech kolekcja ściennych zegarów, bogata biblioteka oraz szalenie cenna, unikatowa kolekcja miedziorytów - w 1914 roku wyceniona na 13 mln marek w złocie!
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.
już od
6,15 ZŁ /miesiąc