Odnaleźli części samolotu Liberator. Maszyna w 1944 r. po trafieniu przez Niemców rozbiła się niedaleko Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Fragment Liberatora, który rozbił się 2 grudnia 1944 r. w okolicach Sufczyny w gm. Bircza koło Przemyśla. Widocznie ślady po silnym ostrzale.
Fragment Liberatora, który rozbił się 2 grudnia 1944 r. w okolicach Sufczyny w gm. Bircza koło Przemyśla. Widocznie ślady po silnym ostrzale. Wiesław Sokolik
Goleń podwozia samolotu B-24 Liberator odnaleziono w Sufczynie w gminie Bircza, niedaleko Przemyśla. Maszyna po trafieniu przez Niemców w okolicach Blachowni i Oświęcimia, 2 grudnia 1944 r. rozbiła się na terenie dzisiejszego Podkarpacia.

Sprawę opisał na Facebooku Wiesław Sokolik, pasjonat historii z Przemyśla, znany w regionie opiekun fortów Twierdzy Przemyśl.

- 2 grudnia 1944 roku z lotniska Spinazzola na południu Włoch wystartowało 195 samolotów B-24 Liberator. Wśród nich samolot 760 dywizjonu bombowego o nazwie bocznej "Ditney Hill" numer J1-4278678 - opisuje pan Wiesław.

W trakcie podejścia do bombardowania Blachowni Śląskiej i Oświęcimia (okupowanych przez Niemców), Liberator został trafiony pociskiem z niemieckiego działa przeciwlotniczego Flaka w luk bombowy. Spowodowało to rzucenie bomb i uszkodzenie samolotu.

- Załoga podjęła decyzję lotu na tereny zajęte przez jednostki radzieckie i trafiła aż na Podkarpacie, gdzie zakończyła swój lot w Sufczynie. Z 11-osobowej załogi Liberatora, do Włoch powróciło 10 żołnierzy - opowiada pan Wiesław.

Zaginął drugi pilot Joseph Gorczyca, żołnierz polskiego pochodzenia.

Okazuje się, że goleń (czyli część łącząca koła z podwoziem) pierwszy raz została odnaleziona w 1995 roku. Potem jednak zaginęła, aż do teraz.

- Jesienią 1995 roku jeden z mieszkańców miejscowości Sufczyna pokazał nam goleń, która później zaginęła i dopiero po 16 latach odnaleziona została u jednego z mieszkańców. Serdecznie dziękujemy za odsprzedanie goleni. Jeżeli uda nam się odnaleźć miejsce pochówku drugiego pilota porucznika Josepha Gorczycy, który zaginął i nie został odnaleziony, to goleń trafi na pomnik - zapewnia pan Wiesław.

AKTUALIZACJA, 11.07.2022 R., GODZ. 11.00
Podczas kolejnych, niedzielnych poszukiwań udało się odnaleźć tabliczkę znamionową silnika. Są widoczne numery.

- Rewelacja. Przez tyle lat leżała w ziemi, tylu poszukiwaczy przeszło tędy - cieszy się Wiesław Sokolik.

Odnaleziono także nietypowy przedmiot. To... miska dla psa. Wykonana z blachy z samolotu, wiele lat temu przez jednego z gospodarczy,. Służy do dzisiaj i jest w doskonałym stanie.

Badania w terenie, z wszystkimi wymaganymi zgodami instytucji, będą kontynuowane.

Więcej o samolotach B 24 Liberator w Wikipedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odnaleźli części samolotu Liberator. Maszyna w 1944 r. po trafieniu przez Niemców rozbiła się niedaleko Przemyśla [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia