Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach

Czytaj dalej
Fot. Biblioteka UAM / Archiwum Polska Press
redakcja

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach

redakcja

Zdjęcia remontowanego miasta w początkach fotografii nie bardzo zajmowały artystów od uwieczniania na kliszy. Opamiętanie przyszło szybko i są to dziś jedne z najciekawszych pamiątek po dawnym Poznaniu.

Na ten remont Poznań czekał od dawna. Pod koniec lat 60. zmieniono organizację ruchu na św. Marcinie, przełożono torowisko tramwajowe, zaczęły też powstawać Domy Centrum. Poznań chciał być wielkomiejski.

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach
Biblioteka UAM / Archiwum Polska Press Dziś trudno zidentyfikować to miejsce. Trzeba jednak wierzyć na słowo autorowi z końca XIX wieku. To wykop pod budynek sądu, a obecnie Archiwum Państwowego przy ul. 23 Lutego.

Zelektryfikowane tramwaje w Breslau

Wyobraź sobie, że wsiadasz w tramwaj jadący ul. Borowską przez Lwowską, Zielińskiego, Muzealną i plac Solny... W 1939 roku po ulicach Breslau jeździły 23 linie tramwajowe z numerami od 1 do 26. Nie było np. linii 17, ale była taka o numerze 13.

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach
fotopolska.eu

Jesteśmy w 1939 roku w Breslau. Nie ma już tramwajów konnych, linie są zelektryfikowane. Zamiast trzech przedsiębiorstw przewozowych od 1908 r. jest jedno, a system biletowy jest ujednolicony w całym mieście. Gdzie dojedziemy tramwajem? Wtedy torowiska leżały tam, gdzie ich dziś nie ma. Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej opowiada, że mamy dziś wiele pozostałości po nich.

Jest relikt w postaci torowiska przebiegającego w poprzek przez ul. Powstańców Śląskich na wysokości ul. Lnianej i Sanockiej

- opowiada Igor Gisterek.

Jechały tamtędy linie nr 15 (Osobowice - Śliczna, a także nr 13 (Powstańców Śląskich - Krakowska, przez Gajowicką, Szczęśliwą, Lwowską, Piłsudskiego, Pułaskiego).

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach
fotopolska.eu Gdzie jeszcze są stare tory? M.in. przy moście Oławskim, na Kościuszki, na ul. Parkowej, ul. Szpitalnej, Tęczowej i Zdrowej. Tory biegły też m.in. przez Gepperta i plac Solny do Poczty Polskiej do zbiegu ul. Krasińskiego i al. Słowackiego. (WSK)

Najpiękniejsza kobieta na świecie z Gdańska

Miss Świata (ang. Miss World) prestiżowy, międzynarodowy konkurs piękności, który po raz pierwszy odbył się w 1951 r. Polska bierze w nim udział od roku 1983.

22 listopada 1989 r. w Hongkongu gdańszczanka Aneta Kręglicka jako pierwsza Polka w historii została wybrana Miss Świata. Jej droga na szczyt zaczęła się kilka miesięcy wcześniej, kiedy w lutym 1989 r. na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku została wybrana Miss Wybrzeża, a w lipcu 1989 r. w sopockiej Operze Leśnej Miss Polonia. Na zdjęciu jeszcze jako Miss Wybrzeża.

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach
Zbigniew Kosycarz / KFP Aneta Kręglicka
redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.