Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach

redakcja
Biblioteka UAM / Archiwum Polska Press
Zdjęcia remontowanego miasta w początkach fotografii nie bardzo zajmowały artystów od uwieczniania na kliszy. Opamiętanie przyszło szybko i są to dziś jedne z najciekawszych pamiątek po dawnym Poznaniu.

Na ten remont Poznań czekał od dawna. Pod koniec lat 60. zmieniono organizację ruchu na św. Marcinie, przełożono torowisko tramwajowe, zaczęły też powstawać Domy Centrum. Poznań chciał być wielkomiejski.

Dziś trudno zidentyfikować to miejsce. Trzeba jednak wierzyć na słowo autorowi z końca XIX wieku. To wykop pod budynek sądu, a obecnie Archiwum Państwowego
Dziś trudno zidentyfikować to miejsce. Trzeba jednak wierzyć na słowo autorowi z końca XIX wieku. To wykop pod budynek sądu, a obecnie Archiwum Państwowego przy ul. 23 Lutego.
Biblioteka UAM / Archiwum Polska Press

Zelektryfikowane tramwaje w Breslau

Wyobraź sobie, że wsiadasz w tramwaj jadący ul. Borowską przez Lwowską, Zielińskiego, Muzealną i plac Solny... W 1939 roku po ulicach Breslau jeździły 23 linie tramwajowe z numerami od 1 do 26. Nie było np. linii 17, ale była taka o numerze 13.

Pocztówka z historii. Historie zapisane na dawnych zdjęciach
fotopolska.eu

Jesteśmy w 1939 roku w Breslau. Nie ma już tramwajów konnych, linie są zelektryfikowane. Zamiast trzech przedsiębiorstw przewozowych od 1908 r. jest jedno, a system biletowy jest ujednolicony w całym mieście. Gdzie dojedziemy tramwajem? Wtedy torowiska leżały tam, gdzie ich dziś nie ma. Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej opowiada, że mamy dziś wiele pozostałości po nich.

Jest relikt w postaci torowiska przebiegającego w poprzek przez ul. Powstańców Śląskich na wysokości ul. Lnianej i Sanockiej

- opowiada Igor Gisterek.

Jechały tamtędy linie nr 15 (Osobowice - Śliczna, a także nr 13 (Powstańców Śląskich - Krakowska, przez Gajowicką, Szczęśliwą, Lwowską, Piłsudskiego, Pułaskiego).

Gdzie jeszcze są stare tory? M.in. przy moście Oławskim, na Kościuszki, na ul. Parkowej, ul. Szpitalnej, Tęczowej i Zdrowej.  Tory biegły też m.in.
Gdzie jeszcze są stare tory? M.in. przy moście Oławskim, na Kościuszki, na ul. Parkowej, ul. Szpitalnej, Tęczowej i Zdrowej. Tory biegły też m.in. przez Gepperta i plac Solny do Poczty Polskiej do zbiegu ul. Krasińskiego i al. Słowackiego. (WSK)
fotopolska.eu

Najpiękniejsza kobieta na świecie z Gdańska

Miss Świata (ang. Miss World) prestiżowy, międzynarodowy konkurs piękności, który po raz pierwszy odbył się w 1951 r. Polska bierze w nim udział od roku 1983.

22 listopada 1989 r. w Hongkongu gdańszczanka Aneta Kręglicka jako pierwsza Polka w historii została wybrana Miss Świata. Jej droga na szczyt zaczęła się kilka miesięcy wcześniej, kiedy w lutym 1989 r. na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku została wybrana Miss Wybrzeża, a w lipcu 1989 r. w sopockiej Operze Leśnej Miss Polonia. Na zdjęciu jeszcze jako Miss Wybrzeża.

Aneta Kręglicka
Aneta Kręglicka Zbigniew Kosycarz / KFP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia