Prasówka. Dziecięce zabawki, których tradycja sięga czasów prehistorycznych

Czytaj dalej
Fot. Nowy Kurjer
Grzegorz Okoński

Prasówka. Dziecięce zabawki, których tradycja sięga czasów prehistorycznych

Grzegorz Okoński

Wśród wigilijnych tematów nie zabrakło prezentów - Nowy Kurjer pisze o zabawkach, które znane są już od czasów prehistorycznych - m.in. lalki, które odstraszały duchy, ewoluowały w stronę ulubionych zabawek dzieci...

Ostatni dzień przed Bożym Narodzeniem nazywa się w Polsce Wigilią. Wyraz ten pochodzi z mowy łacińskiej i oznacza nocne czuwanie - objaśnia Nowy Kurjer z 25 grudnia 1928 roku. Owo czuwanie ma charakter modlitwy w świątyniach.

Prasówka. Dziecięce zabawki, których tradycja sięga czasów prehistorycznych
Nowy Kurjer

Ale Nowy Kurjer chwali nie tylko świąteczny nastrój - oto nasza wielka rodaczka Maria Curie-Skłodowska święci 30. rocznicę wynalezienia radu (26 grudnia 1898). Za to odkrycie przyznano jej nagrodę Nobla. Stronę dalej opisana jest nieznana przygoda Ignacego Paderewskiego w Ameryce: oto wsparł on czekiem na tysiąc dolarów ubogich studentów - organizatorów niedoszłego spotkania z nim, wśród których był późniejszy prezydent USA - Herbert Hoover. Ten ostatni nie zapomniał wsparcia i gdy zaczął piastować najwyższy urząd, starał się pomagać Polakom.

Gazeta donosiła też, że warszawscy lekarze zaczynają interesować się ziołolecznictwem, według przepisów tybetańskich mnichów, zapewnia, że zna przyczynę rewolucji w Afganistanie - a było nią przymusowe zgolenie bród delegacji kapłanów.

A jak na wigilijny numer przystało, przypomina:

„Prosić będziemy Boga o spełnienie życzeń, niech wśród nich będą życzenia, aby Polska była naprawdę wolną od przywar i wad kąkoli, aby krzepła i wzrastała w potęgę przez solidarną pracę i miłość i szacunek do siebie wzajemny Polaków...”.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.