Tak wyglądało Zabrze przed II wojną światową! Stadion Górnika Zabrze, Zandka, kąpielisko leśne, kopalnie i Admiralspalast. Zobaczcie ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Zabrze to jedno z miast współcześnie położonych na Górnym Śląsku. Przed II wojną światową, jak wiele innych miast w regionie, przeszło liczne transformacje, które do dziś można zauważyć na starych fotografiach. Trzeba jednak pamiętać, że aż do końca II wojny światowej Zabrze należało do Niemiec. Jak wówczas się prezentowało? Przygotowaliśmy galerię wyjątkowych zdjęć, ukazujących miasto przed 1939 rokiem. Mamy w niej takie perełki jak stadion przy Roosevelta, kąpielisko leśne, ulica Wolności czy Plac Krakowski... Zapraszamy do obejrzenia!

Zabrze na zdjęciach sprzed II wojny światowej

Jeszcze na długo przed II wojną światową Zabrze słynęło z przemysłu węglowego i hutniczego. Kopalnie, huty żelaza i stalowe konstrukcje dominowały nad krajobrazem miejskim, a dymy wydobywające się z kominów i ciężko pracujący robotnicy to niemal ikony tego okresu.

Doskonale ilustrują to zdjęcia, które znalazły się dziś w naszej galerii. Górnicy z kilofami, fedrujący węgiel pod ziemią, hutnicy przy kadziach - fotografowie chętnie uchwycali takie widoki w kadrach!

Należy zwrócić uwagę, że aż do zakończenia II wojny światowej Zabrze należało do Niemiec. Wówczas nazwa miasta - Hindenburg - oraz wszelkich ulic, dzielnic czy placów również funkcjonowała w języku niemieckim.

Zabrze na zdjęciach sprzed II wojny światowej. Tak wyglądało miasto:

Dziś jest to już oczywiście przeszłość, która stanowi nieodłączny element historii. W dalszej części tekstu nazwy pojawiać się będą w wersji współczesnej, ogólnie użytkowanej.

Nie można zapomnieć jednak o wiekowych kamienicach. Zabrze miało swoje urocze place, na których można było spotkać tutejszych mieszkańców i handlarzy. Kamienice o bogatych zdobieniach fasad tworzyły malownicze uliczki, które dzisiaj zachwycają miłośników architektury.

Dodatkowo, pięknem czerwonych cegieł wzbogacały krajobraz familoki. Śląskie osiedla robotnicze, takie jak na przykład słynna Zandka, zachwycają po dziś dzień!

Zabrze. Nie tylko huty i węgiel

Mimo industrializacji, miasto miało także piękne parki i ogrody, gdzie mieszkańcy mogli odpocząć od trudu dnia codziennego. Spacerując po tych miejscach, można było oderwać się od zgiełku i gwaru.

Do dziś zachowały się wspaniałe zieleńce, a także kąpielisko leśne wśród licznych drzew i kojącej przyrody. Zabrzanie cenią sobie to miejsce, wypoczywając tu co lato.

Na zdjęciach sprzed blisko 100 lat zachowały się też początki stadionu przy ul. Roosevelta 81, gdzie obecnie gra Górnik Zabrze. Wyglądał on wówczas nieco inaczej...

Zobaczyć możemy Drogową Trasę Średnicową, dziś nieopodal stoi M1, stację kolejową - PKP, szpital położniczy, dzielnicę Biskupice, plac Słowiański czy Krakowski, a także budynek słynnego hotelu Admiralspalast.

Zabrze przed II wojną światową. Fotografie przeniosą Was w czasie! Zobaczcie wyjątkową galerię zdjęć

Fotografie sprzed II wojny światowej to cenne źródło wiedzy o historii miasta Zabrze. Pokazują one, jak to miejsce ewoluowało w czasie i jakie znaczenie miało dla regionu Górnego Śląska.

Dzięki nim możemy docenić dziedzictwo kulturowe i przemysłowe tego miasta oraz zrozumieć, jakie zmiany zachodziły na przestrzeni dziesięcioleci...

Czy dostrzeżecie podobieństwo dawnych i współczesnych miejsc w Zabrzu? Czy bardzo się zmieniły? Ile z ówczesnych elementów miasta przetrwało do dziś? Zobaczcie!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia