Tak wyglądałoby dziś siedem cudów świata. Niezwykła praca naukowców

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Siedem cudów świata to budowle, które powstały tysiące lat temu, gdy technologia była na zupełnie innym poziomie niż obecnie, a i tak przez lata zachwycały swoją wielkością, majestatem i precyzją. Dziś prawie nie pozostał po nich żaden ślad, jednak naukowcy posiłkując się sztuczną inteligencją postanowili stworzyć możliwą wizualizację. Zobaczcie, jak wyglądałoby siedem cudów świata, gdyby przetrwały - oczywiście w idealnym stanie - do dziś!

7 cudów świata

Siedem cudów świata to lista najbardziej znanych budowli, które stworzył człowiek w starożytności. Czasami pozycje na liście się zmieniały, ale finalnie siedem punktów znajdowało się zdecydowanie poza konkurencją. To te budowle przyciągały ludność przed tysiącami lat i zachwycały swoim pięknem.

Za ogólnie przyjętą listę siedmiu cudów świata starożytnego uznaje się:

  • Piramidę Cheopsa
  • Wiszące ogrody Semiramidy
  • Świątynię Artemidy w Efezie
  • Posąg Zeusa w Olimpii
  • Mauzoleum w Halikarnasie
  • Kolosa Rodyjskiego
  • Latarnię morską na Faros

Niektórzy zastępowali latarnię morską Bramą Isztar w Babilonie czy dodawali posąg Asklepiosa w Epidauros, jednak ta powyższa siódemka jest uznawana za kanoniczną.

Co warte uwagi, pięć z siedmiu cudów świata zostało stworzonych przez udziale starożytnych Greków. Wyjątkami są jedynie ogrody babilońskie stworzone właśnie przez Babilończyków i egipska piramida, chociaż trzeba zaznaczyć, że przy tworzeniu innych budowli pomagały inne ludności np. latarnię morską tworzyli również Ptolemeusze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Chociaż obecnie ludzie starają się stworzyć listę współczesnych siedmiu cudów świata, to jednak zachwyt nad starożytnymi budowlami pozostaje. Dlatego naukowcy zdecydowali się je wskrzesić.

Jak wyglądałoby dziś siedem cudów świata?

Większość zabytków starożytności nie przetrwała - z wyjątkami. Obecnie możemy oglądać jedynie część Piramidy Cheopsa, która straciła licówkę w średniowieczu. Pozostałe zabytki unicestwiły inne żywioły - w większości trzęsienia ziemi lub pożary. Najdłużej utrzymywało się Mauzoleum w Halikarnasie, które trzęsienie ziemi zmiotło w 1494 r. naszej ery. Dla przykładu, Kolos Rodyjski runął w 224 p.n.e., czyli ponad 1700 lat wcześniej.

Chociaż budowle uległy zniszczeniu, naukowcy postanowili je zrekonstruować. W ramach inicjatywy Budget Direct, współpracując z wirtuozami projektowania architektonicznego Keremcanem Kirilmazem i Erdemem Batirbekiem, pod kierunkiem dyrektora artystycznego NeoMam i wiedzą grafików z Fractal Motion, podjęli ambitne przedsięwzięcie wskrzeszenia świetności tych cudów za pomocą najnowocześniejszego, fotorealistycznego 3D renderingu.

"Naszym celem było ponowne rozbudzenie w ludziach fascynacji dawno zapomnianymi cudami starożytnego świata. Chcieliśmy wzbudzić ciekawość zarówno zapalonych podróżników, jak i internautów, rzucając światło na regiony świata, które do tej pory umykały ich uwadze. Skupiliśmy się na ożywieniu tych zabytków, tchnięciu życia w ich historyczną wspaniałość i umożliwieniu naszym czytelnikom przeżycia ich świetności w żywy sposób. Zwieńczeniem naszych wysiłków było siedem znakomitych animowanych rekonstrukcji, które zapraszają do obejrzenia tych niezwykłych budowli takimi, jakie kiedyś stały" – podkreślają twórcy projektu.

Zobaczcie, jak prezentowałoby się dziś 7 cudów świata!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądałoby dziś siedem cudów świata. Niezwykła praca naukowców - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia