Poznań na starych zdjęciach
Archiwalnych fotografii stolicy Wielkopolski nie brakuje. Na niektórych dobrze widać, jak kiedyś wyglądało miasto, jak zmieniły się znane miejsca oraz sposób życia jego mieszkańców. Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć między innymi, jak kilkadziesiąt lat temu poznaniacy cieszyli się letnią pogodą.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z internetowych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i przedstawiają różne miejsca w Poznaniu z XX wieku.
Jak kiedyś wypoczywali w mieście poznaniacy? Czy wiele od tego czasu się zmieniło? Zobacz zdjęcia, znajdziesz je w naszej galerii!
Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.
Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.
Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:
- digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
- buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
- uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
- gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
- udostępnia i promuje archiwalia w sieci
Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.
Arcydzieła malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym