Przedwojenna Wielkopolska
Lata 20. i 30. XX wieku to wyjątkowe czasy. Życie wyglądało wtedy zupełnie inaczej od tego, co znamy dzisiaj. Od tamtych lat bardzo zmienił się także wygląd miast i miasteczek. Choć oglądając stare zdjęcia niektóre miejsca można bez trudu rozpoznać, to jednak ówczesny klimat jest już nie do powtórzenia.
W zasobach online Narodowego Archiwum Cyfrowego nie brakuje fotografii różnych miast i wsi z Wielkopolski. Jak wtedy wyglądały: Poznań, Kalisz, Wolsztyn czy Gostyń? Przeszukaliśmy archiwa, by znaleźć najciekawsze zdjęcia!
Tak wyglądały przed II wojną światową miasta w województwie wielkopolskim! Sprawdź naszą galerię!
Prezentowane zdjęcia pochodzą z internetowych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.
Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.
Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:
- digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
- buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
- uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
- gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
- udostępnia i promuje archiwalia w sieci
Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com
Ojciec Jakub z "1670" przekazuje wiadomość dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego"