Wrocław 100 lat temu. Niezwykłe fotografie stolicy Dolnego Śląska z początku XX wieku. Zobacz!

Monika Fajge
Lata 1900-1915, dawny Etablissement Oderschlösschen - obecnie w tym budynku znajduje się Wydział Fizjoterapii AWF.
Lata 1900-1915, dawny Etablissement Oderschlösschen - obecnie w tym budynku znajduje się Wydział Fizjoterapii AWF. fotopolska.eu
Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska nie przez przypadek. To trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce (po Warszawie i Krakowie) i piąte jeśli chodzi o wielkość. Jest też jednym z najstarszych polskich miast pod względem lokacji na prawach miejskich. Od wieków tętnił życiem i zachwycał architekturą. Zobaczcie 15 zdjęć Wrocławia z samego początku ubiegłego wieku!

Wrocław to miasto z wielowiekową historią. Miasto niezwykłych kamienic, mostów, tramwajów. jesteście ciekawi, jak wyglądało na początku ubiegłego stulecia? Zerknijcie do naszej galerii!

Minęło ponad 100 lat. Wrocławiu na początku XX wieku

  • Na początku XX wieku we Wrocławiu mieszkało ponad pół miliona osób (zestawienia Heinza Rogmanna z 1937 r. podaje, że w roku 1910 mieszkało w mieście 512 105 osób; suplement encyklopedii Orgelbranda mówi o 510 929 osobach).
  • Na początku XX w. we Wrocławiu prężnia działała opera, przekształcona (na przełomie XIX/XX wieku) z Teatru Miejskiego.
  • Do 1910 r. funkcjonowały we Wrocławiu pierwsze linie tramwajów konnych uruchomione w 1877 r.
  • W latach 1890–1918 wybudowano rozległy system fortyfikacji – tzw. Twierdzę Wrocław.
  • W lipcu 1903 r. mieliśmy wielką powódź na Odrze, co zapoczątkowało roboty ziemne przy systemie kanałów.
  • W latach 1904–1905 wybudowano Gazownię Miejską.
  • W listopadzie 1904 roku ogłoszono został konkurs na projekt nowego mostu Kaiser-Friedrich-Brücke (dzisiejszy Most Grunwaldzki). jego uroczyste otwarcie odbyło się 10 października 1910 r.
  • W 1913 dokonano otwarcia modernistycznej Hali Ludowej.

Tak wyglądał Wrocław na początku XX wieku. Zobaczcie 15 unikatowych zdjęć Wrocławia z ubiegłego stulecia. Rozpoznajecie te miejsca?

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia