Ze Świebodzkiego w Karkonosze i Góry Izerskie

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia

Ze Świebodzkiego w Karkonosze i Góry Izerskie

Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia

Dworzec Świebodzki to świadek wielu historii, które rozgrywały się z jego udziałem: tych z czasów Breslau, jak i już z okresu Wrocławia po II wojnie światowej...

Lata 1895-1903. Dworzec Świebodzki we Wrocławiu na przełomie XIX i XX wieku.
fotopolska.eu Rok 1866. Teren Dworca Świebodzkiego. Na ilustracji widać wyjazd rekrutów na wojnę z Austrią. W tle jedna z wież Dworca Marchijskiego oraz wieża bazyliki św. Elżbiety.

Jak tuż po otwarciu - w 1875 roku - funkcjonował dworzec? Przed budynkiem znajdował się plac z fontanną, a za nim zakole, gdzie pasażerowie podjeżdżali przed dworzec pojazdami konnymi, następnie, po latach, taksówkami. Dorożki zajeżdżały od strony północnej niemal pod sam portyk. Odjeżdżających żegnało wejście do dworca, brama do miasta, szalenie charakterystyczna.

Na starych kartach zachowały się ilustracje, jak wtedy wyglądało podróżowanie koleją. W środku znajdował się szereg pomieszczeń, takich jak przechowalnie bagażu. Była też restauracja, bar szybkiej obsługi, kioski z gazetami, kioski pamiątkarskie, księgarnia.

Kolej służyła przede wszystkim celom wypoczynkowym tym, którzy szukali wypoczynku w Karkonoszach i Górach Izerskich. Byli to nie tylko bogaci mieszczanie. Na kolei takiego podziału nie było. Oczywiście funkcjonowały bilety kolejowe, w wagonach różnej klasy decydujące o podziale miejsc, jednak kolej nie była miejscem podziału społecznego. Sam dworzec sprawiał wrażenie bogatego, ze swym portykiem, kolumnami, kawiarniami i restauracjami. Dworzec działał prężnie, w 1924 r. sprzedano z niego ponad milion biletów.

Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.