726 lat temu Przemysł II, ostatni król Polski z wielkopolskiej linii Piastów zginął w zamachu zorganizowanym przez Brandenburczyków

RED
Wojciech Gerson, Zabójstwo Przemysła II, 1881
Wojciech Gerson, Zabójstwo Przemysła II, 1881 Archiwum
Do zabójstwa doszło w środę popielcową 8 lutego 1296 r. w wielkopolskim Rogoźnie, gdzie pierwszy król Polski od czasów Bolesława Śmiałego i jego dworzanie odsypiali obchodzone poprzedniego dnia zapusty. Napastnicy, – głównie Brandenburczycy wspierani przez zbuntowane rody Nałęczów i Zarembów, usiłowali uprowadzić Przemysła II. Doszło do krótkiej i zaciętej walki, podczas której król Polski został kilkukrotnie poważnie ranny. Zamachowcy uprowadzili go ze sobą, ale ponieważ ranny władca krwawił i poważnie osłabł, porzucili go po drodze.

Przemysł II był władcą światłym i mającym dalekosiężne plany dotyczące zjednoczenia Polski. Jego koronacja 25 czerwca 1295 roku w Gnieźnie była jednym z pierwszych kroków ku zrealizowaniu zamierzeń, zwłaszcza, że miał też w nich poparcie Piastów kujawskich. Przeciwnikami Przemysła II byli natomiast książęta Małopolscy i część z lokalnych władyków na Śląsku, którzy opowiadali się za czeskim władcą Wacławem II. Do najbardziej zawziętych wrogów Przemysła II należeli jednak przede wszystkim Brandenburczycy, którzy w jego nominacji na króla Polski upatrywali się – i słusznie – zagrożenia dla wpływów Marchii Brandenburskiej na Pomorzu.

Zamach na polskiego króla

8 lutego 1296 r. król Przemysł II został przez nich porwany z wielkopolskiego Rogoźna, ranny władca został przez nich zamordowany i pozostawiony przy drodze w Siernikach. Zamachu na polskiego króla dokonali woje wysłani przez margrabiów brandenburskich z Falkenbergu: Otto IV ze Strzałą i Konrada, zaś dowódcą porywaczy był Jakub Guntersberg.

Część historyków wskazuje na udział w zamachu na Przemysła II – polskich zdrajców z rodów Nałęczów i Zarembów, szczególnie zaś na Sędziwoja i Beniamina Zarembów. Pierwszy raz zbuntowali się przeciw Przemysłowi już w 1284 roku, zajmując Kalisz i oddając go pod władzę księcia wrocławskiego Henryka Prawego. Rok później – Przemysł odzyskał Kalisz, a buntowników ukarał konfiskatą majątków i więzieniem. Na swoje nieszczęście – szybko też im wybaczył.

Jedna z legend głosi, że w zamachu na Przemysła II wziął też udział Dobiesław Zaremba, którego ludowe podania stawiają w roli kochanka tajemniczo zmarłej żony Przemysła II - Ludgardy. „Czarny rycerz”, jak jest w legendzie opisywany Dobiesław miał ponoć winić Przemysła za śmierć Ludgardy.

Zabójstwo Przemysła II zaowocowało długim okresem rządów czeskich władyków w Polsce i znacznym opóźnieniem zjednoczenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 726 lat temu Przemysł II, ostatni król Polski z wielkopolskiej linii Piastów zginął w zamachu zorganizowanym przez Brandenburczyków - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia