Antoni Patek. Polak, który stworzył legendarną markę

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Jakub Szczepański

Antoni Patek. Polak, który stworzył legendarną markę

Jakub Szczepański

W XIX w. zegarki od Patka zamawiała m.in. brytyjska rodzina królewska. Dziś kosztują krocie. Tymczasem tę słynną szwajcarską markę założył Polak z Lubelszczyzny.

Produkowany od 1933 r. tzw. zegarek oficerski Patek & Philippe.
materiały prasowe Aż 24 miliony dolarów musiał zapłacić w 2014 r. nabywca Patek Philippe Supercomplication wykonanego w latach 30. na zamówienie bankiera Henry’ego Gravesa. Zegarek ma wbudowaną m.in. mapę nieba nad Nowym Jorkiem - do dziś pozostaje najdroższym zegarkiem świata.

Najdroższy jest wart 24 mln dol. To absolutny rekord świata, który ustanowiono w 2014 r. Złoty, kieszonkowy, powstawał osiem lat. Tłem dla wskazówek dumnie obwieszczających godzinę jest mapa nieboskłonu widzianego codziennie w nocy nad nowojorskim Central Parkiem. Jakby tego było mało, odgrywa tę samą melodię co londyński Big Ben. Prawdziwe cacuszko. Ten luksusowy czasomierz - bo o zegarku mowa - powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Zamówił go jeden z amerykańskich bankierów, niejaki Henry Graves. Warunek? Miał mieć najbardziej skomplikowany mechanizm na świecie. Z pozoru karkołomnego zadania podjęła się firma Patek Philippe - jeden z najbardziej znanych i szanowanych producentów zegarków na świecie. Potęga, którą stworzył Polak z Lubelszczyzny Antoni Norbert Patek.

Warto dodać, że na sukces sprzedażowy domu aukcyjnego Sotheby’s trzeba było czekać aż 15 lat. Zanim udało się go odnotować, najdroższy zegarek na świecie został sprzedany za 11 mln dol. Co ciekawe, chodzi o dokładnie ten sam czasomierz! Ale nie ma się co dziwić - 920 komponentów, 24-karatowe złoto i zaledwie 450 g wagi ma swoją cenę.

Do tej pory nazwiska ani sprzedającego, ani kupującego nie są znane. Jednak doskonale wiadomo, że na przestrzeni niecałych dwustu lat, odkąd działa firma Patek Philippe, jej wyroby cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród możnych tego świata. W 1851 r. jeden z czasomierzy sprawiła sobie królowa Wiktoria, która nosiła go jako broszkę przy sukni. Zamówienia w firmie założonej przez Polaka składali też m.in. papież Pius IX, król Włoch Wiktor Emanuel, Zygmunt Krasiński, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Walt Disney, Josip Broz-Tito, a nawet... Józef Stalin!

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Jakub Szczepański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.