Archeolodzy trafili na kolejną studnię w centrum Gorzowa. Jest drewniana i ma ponad 700 lat!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kolejna studnia odkryta w centrum Gorzowa.
Kolejna studnia odkryta w centrum Gorzowa. Muzeum Lubuskie
Stare porzekadło mówi, że od przybytku głowa nie boli. Wiedzą coś o tym gorzowscy archeolodzy, którzy właśnie poinformowali o odkryciu pod budynkiem Przemysłówki kolejnej i jeszcze starszej studni. Została ona zrobiona z drewna i jest datowana na drugą połowę trzynastego wieku. Znajduje się nieopodal dwóch studni znalezionych kilka dni wcześniej.

Na początku ubiegłego tygodnia pod jednym z trzech sejfów, które pozostały po byłym banku przy gorzowskiej Przemysłówce archeolodzy odkryli średniowieczną studnię pochodzącą prawdopodobnie z czternastego lub piętnastego wieku.

Odkryliśmy ją podczas odkopywania warstwy ziemi pod skarbcem bankowym. Jest na znacznej głębokości, została zasypana w czasach nowożytnych. Obok studni z kamienia jest też studnia z czerwonej cegły prawdopodobnie z dziewiętnastego wieku - opowiadał wówczas Paweł Kaźmierczak z działu archeologii gorzowskiego muzeum.

Przeczytaj również: Gorzów. Ale numer! Sejf w banku przy Przemysłówce skrywał... skarb. Studnię sprzed 600 lat!

Do trzech razy sztuka?

Znalezisko wzbudziło sporą sensację wśród mieszkańców i pasjonatów historii. Okazuje się jednak, że ziemia pod jednym z sejfów, który pozostał po byłym banku skrywa jeszcze więcej skarbów. Archeolodzy właśnie odkryli pozostałości po kolejnej - tym razem drewnianej studni. Jest ona najstarsza z dotychczas odnalezionych w tym miejscu - ma ponad siedemset lat!

Średniowieczna drewniana studnia nie była wykorzystywana zbyt długo, bo materiał, z którego została wykonana zaczął się rozpadać. Dlatego tuż obok wybudowano drugą, kamienną, która mogła spełniać swoją funkcję aż do czasów nowożytnych. Później została zasypana i zniszczona prawdopodobnie podczas budowy arsenału. Pod warstwą ziemi w miejscu, gdzie mieścił się bankowy skarbiec są pozostałości także trzeciej studni, wykonanej z cegieł już w czasach nowożytnych - tłumaczy Paweł Kaźmierczak.

Przemysłówka była budowana w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Tuż obok niej powstał też piętrowy bank. W jego podziemiu były pomieszczenia, które stanowiły skarbiec. Choć bankowy budynek został rozebrany, to pomieszczenia po skarbcu wciąż są w ziemi. To właśnie tam - podczas robót związanych z przebudową gorzowskiej Przemysłówki - zostały odkryte studnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia