Dawna Bydgoszcz w ilustrowanej polskiej prasie początku XX stulecia [unikatowe zdjęcia]

Krzysztof Błażejewski
Stoiska przed frontonem Domu Polskiego.
Stoiska przed frontonem Domu Polskiego. "Świat"
Tych zdjęć na pewno jeszcze nie widzieliście! Stara Bydgoszcz w ilustrowanej polskiej prasie na początku XX stulecia. Na łamach ogólnopolskiej prasy Bydgoszcz w początkach XX w. pojawiała się stosunkowo rzadko. Miasto, które należało do największych na ziemiach polskich, rzadko było areną spektakularnych wydarzeń zwracających na nie uwagę mediów. Nawet w okresie międzywojennym tylko kilka razy warszawskie, krakowskie czy lwowskie ogólnopolskie dzienniki i tygodniki zamieszczały fotografie z Bydgoszczy.

Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

od 16 lat

Kilkadziesiąt z nich udało nam się odnaleźć. W prezentowanym zestawie umieściliśmy zdjęcia z popularnych tygodników "Świat" i "Światowid", powstałych w Warszawie jeszcze przed odzyskaniem niepodległości.

Tak pisano o Bydgoszczy

Pierwsze trzy dotyczą polskiej wystawy przemysłowej, jaka miała miejsce w naszym mieście latem 1910 roku na terenach Domu Polskiego (między obecnymi ul. Warmińskiego i Focha). We wprowadzeniu do fotoreportażu "Świat" pisał tak: "Od lat stu nie tylko przez niemców, ale i przez Polaków była zawsze uważana Bydgoszcz za centrum niemczyzny. W ostatnich jednak dziesiątkach lat owo "gniazdo hakatyzmu" i "ostoja kultury pruskiej" w innem ukazuje się świetle. I oto w dniu 26-ym czerwca otwarto wystawę okręgową bydgoską. W naszych stosunkach jest to bez wątpienia śmiały krok naprzód. Celem wystawy urządzonej z inicyatywy Tow. Przemysłowego w Bydgoszczy, było wykazać, że na każdem polu, mamy już fachowców zdolnych do walki z konkurencyą obcą".

Trzy kolejne zdjęcia pochodzą również ze "Świata". Wykonane zostały 22 stycznia 1920 roku z uroczystości przejęcia Bydgoszczy przez władze odrodzonej Rzeczpospolitej. Ostatnie fotografie, prezentujące widoki z międzywojennej Bydgoszczy, pochodzą z tygodnika "Światowid".

Zobaczcie zdjęcia:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia