Tytoniowe królestwo w Bydgoszczy. Zobacz unikalne zdjęcia z czasów II RP

Krzysztof Błażejewski
Prezentujemy, jak w czasach II RP reklamowano znane wówczas w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa tytoniowe – fabrykę papierosów „Pomorze” i firmę tytoniową Carla Blocha.
Prezentujemy, jak w czasach II RP reklamowano znane wówczas w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa tytoniowe – fabrykę papierosów „Pomorze” i firmę tytoniową Carla Blocha. Tygodnik Ilustrowany/Wojciech Wojucki
Po powrocie Bydgoszczy do Polski, opóźnionym o ponad rok w stosunku do innych większych miast Rzeczpospolitej, włodarze naszego miasta, świadomi faktu, że Bydgoszcz była dotąd stosunkowo mało znana w innych regionach Polski, zaczęli promować miasto m.in. w ogólnopolskiej prasie.

Czym można było się wówczas chwalić? Przede wszystkim rozwojem przemysłu, bo Bydgoszcz należała wówczas do najbardziej pod tym względem rozwiniętych miast odradzającej się Polski. Dlatego w „Tygodniku Ilustrowanym", należącym do najbardziej poczytnych pism II RP, przez szereg numerów prezentowano Bydgoszcz i jej gospodarcze sukcesy (oczywiście, była to zawoalowana reklama opłacana ze środków bydgoskiego magistratu). W niniejszej galerii prezentujemy, jak reklamowano wówczas znane w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa tytoniowe – fabrykę papierosów „Pomorze” i firmę tytoniową Carla Blocha. Wszystkie zdjęcia są autorstwa Wojciecha Wojuckiego i pochodzą z „Tygodnika Ilustrowanego”.

Tytoniowe królestwo w Bydgoszczy

Fabryka wyrobów tytoniowych i gilz „Pomorze” mieściła się przy ul. Garbary 10 (dziś to numer 17). Założona została w 1921 roku przez Polaków, byłych wojskowych Romana Skrzyneckiego i Romana Kossakowskiego i zatrudniała około 100 osób, w większości kobiety. Wiodącą marką były papierosy „Pomorze”, produkowano też m.in. „Arkadie” i „Yorki”.

Druga z prezentowanych dziś firm założona została na początku XX wieku przez Niemca Carla Blocha. Do Bydgoszczy przeniesiono ją została w czasie I wojny światowej. Wyrabiano w niej tytoń do papierosów i fajkowy. Bloch posiadał również hurtownię tytoniu, który sprowadzał z USA, Chin i Indii. Główną marką był tytoń o nazwie „Aksana”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia