Fabryka Mydeł i „Orient”. Tak Bydgoszcz promowała się jako ośrodek przemysłu w II Rzeczpospolitej [zdjęcia]

Krzysztof Błażejewski
Prezentujemy, jak kiedyś reklamowano znane już w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa - fabrykę mydeł i wytwórnię papierosów „Orient”.
Prezentujemy, jak kiedyś reklamowano znane już w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa - fabrykę mydeł i wytwórnię papierosów „Orient”. Tygodnik Ilustrowany
Po powrocie Bydgoszczy do Polski, opóźnionym o ponad rok w stosunku do innych większych miast Rzeczpospolitej, włodarze naszego miasta, świadomi faktu, że Bydgoszcz była dotąd stosunkowo mało znana w innych regionach Polski, zaczęli promować miasto m.in. w ogólnopolskiej prasie. Czym można było się wówczas chwalić? Przede wszystkim rozwojem przemysłu, bo Bydgoszcz należała wówczas do najbardziej pod tym względem rozwiniętych miast odradzającej się Polski.

Dlatego w "Tygodniku Ilustrowanym", należącym do najbardziej poczytnych pism II RP, przez szereg numerów prezentowano Bydgoszcz i jej gospodarcze sukcesy (oczywiście, była to zawoalowana reklama opłacana ze środków bydgoskiego magistratu). W niniejszej galerii prezentujemy, jak reklamowano wówczas znane już w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa - fabrykę mydeł i wytwórnię papierosów „Orient”. Wszystkie zdjęcia autorstwa Wojciecha Wojuckiego pochodzą z "Tygodnika Ilustrowanego".

Bydgoska Fabryka Mydeł Tow. Akcyjne d. J. G. Boehlke była najstarszym przedsiębiorstwem w mieście działającym w tej branży. Przejęta została z rąk niemieckich po odzyskaniu niepodległości w marcu 1921 roku poprzez wykup za pomocą środków pochodzących z Banku Przemysłowców TA w Poznaniu. Jej siedziba znajdowała się w Bydgoszczy na rogu ulic Focha i Warmińskiego. Jak informowano „wyrabiane przez nią mydła nie tylko dorównują produkcji zagranicznej, ale niejednokrotnie biją ją na głowę. Przyznają to zarówno liczne koła odbiorców, jak i wogóle klientela kupiecka, obejmująca poza obu dzielnicami zachodniemi Polski także i Górny Śląsk”. Najbardziej znane produkty to mydła „Kwiatowe”, „Kąpielowe”, „Liljowe mleczne”, „Słoniowe” oraz proszki do prania „Śnieg” i „Biel” rywalizujące z wszechobecnym na rynkach niemieckim „Persilem”.

Drugą z prezentowanych dziś firm była fabryka wyrobów tytoniowych „Orient” z siedzibą przy ul. Chrobrego 20, założona w październiku 1919 roku. Produkowała ona ponad milion (!) papierosów dziennie, a jej sztandarowymi markami były „Orient”, „Damskie”, „Ułańskie”, czy „Sans-souci”.

Zobacz, jak Bydgoszcz promowała się jako ośrodek przemysłu w II Rzeczpospolitej. W galerii poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia