Moda letnia w okresie międzywojennym na starych fotografiach. Zobacz, jak ubierano się niemal sto lat temu!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Moda letnia w okresie międzywojennym na starych fotografiach to imponujące stylizacje, wyrażające ówczesne trendy. Zdjęcia archiwalne z tamtych lat ukazują czasy, w których doszło do wielu przemian społecznych, politycznych i kulturowych, co odcisnęło piętno nawet na noszonym wówczas ubiorze. Fotografie te odsłaniają oblicze panujących wtedy obyczajów, jakich pojawienie się wynikało z potrzeby rozwoju na wielu płaszczyznach życia prywatnego, zawodowego oraz obywatelskiego. Nowoczesne podejście do ważnych wówczas kwestii manifestowano więc na rozmaite sposoby. Nawet ubiór wyrażał panujące w okresie międzywojennym nastroje i reprezentowane postawy. Lata dwudzieste oraz trzydzieste ubiegłego stulecia były bowiem czasem oddechu po pierwszej wojnie światowej oraz dynamicznego rozwoju państw i kultur. Kobiety zapragnęły podkreślić swoją rodzącą się niezależność, co wyrażały nie tylko w wyjściowych, ale też codziennych stylizacjach. O zmianach obyczajowych świadczyło między innymi wzrastające wśród kobiet zainteresowanie rozmaitymi rozrywkami, takimi jak taniec czy sport, w związku z czym coraz częściej i odważniej odsłaniały swoje nogi, a tym samym mniej podkreślały talię czy biust. Bez wątpienia ówczesnym manifestacjom modowym sprzyjało lato, kiedy to na ulice miast wkraczały panie w lekkich oraz zwiewnych strojach, a na plażach, nad rzekami i jeziorami oraz w miejscach z kąpieliskami prezentowały one nowatorskie stroje kąpielowe, a także rozpowszechniały modę plażową. Zobacz, jak w okresie międzywojennym wyglądała moda letnia!

Obecne trendy nawiązują do stylu sprzed niemal stu lat

Moda międzywojenna powraca niczym bumerang i cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród kobiet, co daje się zauważyć na ulicach naszych miast oraz w sklepach. Na popularny wówczas ubiór stylizowane są współczesne fasony, które łączą w sobie elementy z tamtego okresu oraz nowe motywy. Można jednak dopatrzyć się w nich charakterystycznych dla przedwojennych strojów cech, dzięki którym wyglądają niezwykle oryginalnie i stanowią nie lada gratkę dla miłośników dawnego stylu.

Prawie sto lat temu nie wszędzie przywdziewano takie same ubrania, bowiem w każdym kraju preferowano swój własny sposób ubierania się, co stanowi przeciwieństwo do czasów współczesnych, w których międzynarodowe sieci sklepów i korporacje narzucają jednolitą modę tam, gdzie tylko mają one swoje wpływy. W każdej europejskiej stolicy czy też za oceanem ubieramy się więc bardzo podobnie. I chociaż w modzie lat międzywojennych było wiele motywów, wyróżniających ją jako charakterystyczną dla tamtego okresu, to jednak w różnych zakątkach świata miała ona swoje uniwersalne cechy. Ciekawe oblicze prezentowała moda letnia, kiedy to kobiety miały wiele okazji do zamanifestowania poprzez ubiór nowych obyczajów oraz uznawanego przez nie światopoglądu.

Letnie stroje w okresie międzywojennym świadczyły o zmianach obyczajowych

Niemal sto lat temu także poprzez ubiór manifestowano nowoczesne wówczas podejście do ważnych wtedy kwestii. Moda wyrażała bowiem panujące w okresie międzywojennym nastroje i reprezentowane postawy. Doszło do wielu przemian społecznych, politycznych i kulturowych, co odcisnęło piętno nawet na noszonej wówczas odzieży. Zakładane przez kobiety ubrania były przejawem kształtujących się wówczas obyczajów, jakich pojawienie się wynikało z potrzeby rozwoju na wielu płaszczyznach życia prywatnego, zawodowego oraz obywatelskiego.

Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia były bowiem czasem oddechu po pierwszej wojnie światowej oraz dynamicznego rozwoju państw oraz kultur. Kobiety zapragnęły podkreślić swoją rodzącą się niezależność, co wyrażały nie tylko w wyjściowych, ale i codziennych stylizacjach. O zmianach obyczajowych świadczyło między innymi wzrastające wśród kobiet zainteresowanie rozmaitymi rozrywkami, takimi jak taniec czy sport, w związku z czym coraz częściej oraz odważniej odsłaniały swoje nogi, a tym samym mniej podkreślały talię czy biust. Bez wątpienia ówczesnym manifestacjom modowym sprzyjało lato, kiedy to na ulice miast wkraczały panie w lekkich oraz zwiewnych strojach, a na plażach, nad rzekami i jeziorami oraz w miejscach z kąpieliskami prezentowały one nowatorskie stroje kąpielowe, a także rozpowszechniały modę plażową.

W załączonej galerii prezentujemy modę letnią w okresie międzywojennym, przedstawioną na starych fotografiach. Zdjęcia zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak ubierano się niemal sto lat temu!

Moda letnia w okresie międzywojennym na starych fotografiach. Zobacz!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia