Krynica-Zdrój modna teraz i przed laty. Marszałek Józef Piłsudski i jego rodzina wprost pokochali sądeckie uzdrowisko. Spędzali tutaj ferie

Alicja Fałek
Alicja Fałek
To najstarsze zdjęcie Józefa Piłsudskiego wykonane w Krynicy-Zdroju pochodzi z lutego 1926 roku
To najstarsze zdjęcie Józefa Piłsudskiego wykonane w Krynicy-Zdroju pochodzi z lutego 1926 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krynica-Zdrój zimą przyciąga wielu turystów, którzy w tym uzdrowisku mogą poszaleć na nartach ale też odpocząć bez tłumów. Tak też było przed laty, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Jednym ze słynnych miłośników Krynicy był marszałek Józef Piłsudski, który wraz z rodziną gościł przede wszystkim w Starym Domu Zdrojowym.

Krynica-Zdrój miewała okresy wysokiej popularności ale też lata, gdy przybywało tu mniej kuracjuszy i turystów. W sądeckim uzdrowisku gościli pisarze i poeci, a wśród nich m.in. Henryk Sienkiewicz, Aleksander Fredro, Władysław Reymont i Gabriela Zapolska. Bywali artyści, malarze, aktorzy i śpiewacy: Helena Modrzejewska, Jan Matejko i Jan Kiepura. Ten ostatni tak mocno zachwycił się Krynicą, że postanowił wybudować własną willę. Do Patrii – luksusowego pensjonatu ściągała śmietanka towarzyska. W styczniu 1937 roku swoją podróż poślubną spędziła tam następczyni holenderskiego tronu księżniczka Juliana i jej mąż książę Bernhard van Lippe-Biesterfeld.

Kilka lat wcześniej Krynicę-Zdrój odkrył Józef Piłsudski. Pierwszy marszałek Polski, dwukrotny premier kraju. Do sądeckiego uzdrowiska przyjeżdżał za swoją drugą żoną – Aleksandrą ze Szczerbińskich Piłsudską oraz córkami – Wandą i Jadwigą. Właściwie to spędzał w sądeckim uzdrowisku każdego roku kilka dni, by pobyć z rodziną. Żona i córki w Krynicy zimą gościły nawet kilka tygodni. Poddawały się kuracjom wodami leczniczymi, jeździły na nartach, spacerowały. Panie Piłsudskie nie wzbudzały aż takiego zainteresowania, jak marszałek Piłsudski. Podczas spacerów nie raz był zaczepiany przez mieszkańców uzdrowiska, czy wypoczywających w nim kuracjuszy i proszony o zainteresowanie się ich sprawami.

Najstarsze zachowane zdjęcie Józefa Piłsudskiego wykonane w Krynicy-Zdroju pochodzi z lutego 1926 roku i znajduje się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Widzimy na nim marszałka wraz z małżonką na saniach. Tego roku w Krynicy-Zdroju otwarte zostały Nowe Łazienki Mineralne. Jednak to w Starym Domu Zdrojowym, który wówczas nazywał się Dworcem Zdrojowym, zatrzymywała się Aleksandra Piłsudska wraz z córkami i tam właśnie dołączał do nich marszałek. Zaprojektowany przez Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejkę w 1889 roku obiekt w stylu neorenesansu przypominał i wciąż przypomina pałac o bogatym wystroju architektonicznym. Pobyt marszałka Piłsudskiego w tym miejscu został uwieczniony na fotografiach, które można zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju. Na pamiątkę wizyt marszałka Piłsudskiego, na froncie budynku umieszczono tablicę, pod którą gromadzą się uczestnicy uroczystości patriotycznych.

Szusują na całego! W Tyliczu otwarto sezon narciarski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia