Łódź: Woda wypływa tu ze skał sprzed ponad 100 milionów lat! Gdzie jest najstarsza miejska studnia głębinowa?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Budowa pierwszych miejskich studni głębinowych
Budowa pierwszych miejskich studni głębinowych ZWiK
Już 85 lat służy łodzianom jedna z najstarszych miejskich studni głębinowych. Ma głębokość 830 metrów. Wypływająca z niej woda pochodzi ze skał z okresu dolnej kredy.

PIERWSZA WODA DLA ŁODZIAN POPŁYNĘŁA ZE STARYCH CHOJEN

Już 85 lat służy łodzianom jedna z najstarszych miejskich studni głębinowych. Wywiercono ją na Starych Chojnach w okolicy kościoła św. Wojciecha. Ma głębokość 830 metrów. Ujmowana z niej woda pochodzi ze skał z okresu dolnej kredy. Wiek wody z tej studni oszacowano na prawie 3 tysiące lat – oznacza to, że pochodzi ona z opadów deszczu i roztopów śniegu, które występowały na terenie Polski w historycznej epoce brązu. Jest pierwotnie czysta, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.

WOJNA O WODĘ W ŁODZI

Dwie pierwsze miejskie studnie głębinowe ZWIK wywiercono pod koniec lat 30-tych XX wieku w dolinie rzeki Olechówki – na terenie ówczesnej wsi Stare Chojny (ulica Kolumny) oraz wsi Górki (współcześnie ulica Zygmunta). Drążenie tak głębokich ujęć trwało latami. Przy współczesnych technologiach wykonanie odwiertu o głębokości blisko 1000 metrów trwa zaledwie 3 miesiące. Pierwsze miejskie ujęcia powstały poza miastem, gdyż łódzcy fabrykanci nie godzili się na wiercenia w pobliżu ich włókienniczych zakładów. Obawiali się, że zabraknie wody dla ich fabryk. Postawili warunek: woda dla łodzian może być czerpana z odwiertów w odległości co najmniej 5 km od centrum miasta. Łódzkie zakłady bez żadnych ograniczeń pobierały wodę z blisko 100 studni.

SUCHE KRANY W MIEŚCIE ŁODZI

Po II wojnie światowej w Łodzi nadal brakowało wody. Ograniczano mieszkańcom dostęp do wody z miejskiej sieci. Najważniejsze były potrzeby przemysłu włókienniczego. Dla zwiększenia dopływu wody do zakładów zbudowano ujęcia na Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim i w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim. Z odległości 50 km rurociągami woda popłynęła do Łodzi.

WODNE ZABYTKI

Budynki, w których znajdują się dwie najstarsze miejskie studnie głębinowe mają ciekawą formę architektoniczną. Wzniesione zostały w stylu modernistycznym. W podobnym stylu zbudowano też obiekty techniczne przy zbiornikach wody na Stokach. Wszystkie mają charakterystyczne rozetowe okna.

WODY W ŁODZI NIE ZABRAKNIE

Dzięki wyjątkowej budowie geologicznej w rejonie Łodzi możliwe jest korzystanie z głębokich pokładów wodonośnych. Po upadku przemysłu włókienniczego zapotrzebowanie na wodę w mieście spadło. Obecnie jest ona czerpana z 47 studni głębinowych i w niewielkiej ilości z ujęcia na Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Pracownicy ZWIK dbają o stan techniczny ujęć głębinowych. Woda z nich jest systematycznie badana. Przy użyciu kamery odpornej na wysokie ciśnienie wody monitorowany jest też stan techniczny otworów studziennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź: Woda wypływa tu ze skał sprzed ponad 100 milionów lat! Gdzie jest najstarsza miejska studnia głębinowa? - Express Ilustrowany

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia