Tajemnicę kręgu na Zalewie Sulejowskim wyjaśnia Andrzej Kobalczyk. Poniżej przytaczamy fragmenty tekstu autorstwa Andrzeja Kobalczyka.
Krąg na wodzie znajduje się w pobliżu tamy. Choć wygląd tajemniczo, to powstanie kręgu na Zalewie Sulejowskim jest całkiem naturalne. W ten sposób daje o sobie znać krasowe źródło wciąż pulsujące na dnie zalewu. Jest ono swoistą miniaturą słynnych, tomaszowskich „Niebieskich Źródeł”, gdyż ma podobny charakter i sposób zasilania w wodę.
Kiedyś wywierzysko tego źródła znajdowało się w odległości kilkuset metrów od koryta rzeki Pilicy i było nazywane „Źródłami Grzmiącymi”. Ponoć wzięło się to od tego, że wokół nich wszystko tak rosło, że „aż grzmiało”, a wody było tyle, że mogła poruszać koło młyńskie. Według innych ta nazwa pochodziła od nazwiska właściciela owego młyna - Grzmiączki. Dla stawu przy młynie używano także jego zmienionej wersji - Drzemiączka.
Istotnie, Grzmiąca była starą osadą młynarską, znaną już w 1775 roku. Według miejscowego podania to w tutejszym stawie wracający w 1813 roku spod Moskwy żołnierze napoleońscy zatopili armatnie jaszczyki wypełnione łupami wojennymi.
„Źródła Grzmiące” próbowano wykorzystywać do celów praktycznych. Jak się rzekło, niegdyś poruszały one młyn wodny. Jeden z wariantów opracowanego w w1909 roku przez W.H. Lindley’a projektu zaopatrzenia Łodzi w wodę czerpaną z okolic Tomaszowa zakładał zbudowanie na prawym brzegu Pilicy „Ujęcia Smardzewice”. Na miejscu Grzmiącej miano wbić jedną ze studni głębinowych.
Po 1945 roku miejsce to służyło do celów rekreacyjnych. W latach 60-tych nad źródłem i stawem w Grzmiącej funkcjonował zakładowy ośrodek wypoczynkowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tomaszowie. Miał on charakter wczasowiska rodzinnego i był wykorzystywany sezonowo od czerwca do końca września.
W 1969 roku rozpoczęto budowę Zalewu Sulejowskiego. „Źródła Grzmiące” wraz ze stawem i ośrodkiem MPGK znalazły się w niecce budowanego zbiornika. Podczas niektórych zim wybijająca z głębin ziemi cieplejsza woda topi lód, tworząc taki jak teraz, źródlany krąg. Obecnie, na skutek znacznego obniżenia poziomu zalewu, jest on wyjątkowo dobrze widoczny i malowniczy.