Łódzkie harcerstwo w czasie wojny i pokoju - seminarium popularnonaukowe w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi

Seminarium odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102
Seminarium odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102 IPN Oddział Łódź
,,Łódzkie harcerstwo w czasach wojny i pokoju (1939-1951)” - seminarium popularnonaukowe pod takim tytułem odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Seminarium zorganizowano w związku z 81. rocznicą uruchomienia konspiracyjnej drukarni pisma ,,Na Zachodnim Szańcu”, której redakcję i sekcję kolportażu stanowili harcerze 20. Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego. Przygotowało je Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Łodzi we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia br. o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102, w sali konferencyjnej na II piętrze.

Seminarium ma na celu popularyzację historii łódzkich harcerzy, biorących udział w działaniach niepodległościowych w czasie II wojny światowej, a także ich losów po zakończeniu okupacji niemieckiej. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana wystawa zbiorów Komisji Historycznej Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz prywatnych kolekcji hm. Wojciecha Kaczmarkiewicza oraz Jacka Trajdosa. Ponadto Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów zaprezentuje rekonstrukcję sylwetek konspiratorów łódzkich Szarych Szeregów (Ul ,,Kominy").

Prelegenci:

  • dr Ewa Rzeczkowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
  • Krzysztof Jakubiec (Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Łodzi)
  • Patrycja Resel (IPN Oddział w Łodzi)

Współorganizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, a partnerami Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego i Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Redakcja "Dziennika Łódzkiego", TVP3 Łódź, Radio Łódź, Przystanek Historia i Gazeta Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia