Niezwykłe pamiątki trafiły do Archiwum IPN. "Są nośnikiem pamięci o horrorze, jakiego doświadczali represjonowani przez ZSRS"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej weszło w posiadanie niezwykłych pamiątek, będących świadectwem horroru, który stał się udziałem Polaków zesłanych na Sybir. Zachęcamy do obejrzenia konferencji, podczas której o wadze dokumentów opowiedzą ich dotychczasowa właścicielka Krystyna Krzeczkowska, a także prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Swoje rodzinne pamiątki Krystyna Krzeczkowska przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej w ramach projektu "Archiwum Pełne Pamiątek".

Bezcenny notes z "nieludzkiej ziemi"

Zbiory Archiwum IPN zostały wzbogacone m.in. o wyjątkowy i niezwykle cenny notes wykonany z kory brzozowej. To liczący 18 stron pamiętnik Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz, mamy Krystyny Krzeczkowskiej. Znajdują się w nim wpisy znajomych kobiety, którzy wraz z nią byli na Syberii.

Jak podkreśla Instytut Pamięci Narodowej, była to namiastka normalności na "nieludzkiej ziemi", a obecnie stanowi niezwykłe świadectwo o osobach, które razem z Janiną Broszkiewicz przebywały na zesłaniu.

"Dokumenty pisane na korze brzozowej są nośnikiem pamięci o horrorze, jakiego doświadczali represjonowani przez Związek Sowiecki. To właśnie na korze brzozowej powstały szkice do jednego z najwybitniejszych dzieł literatury łagrowej, czyli Archipelagu GUŁag Aleksandra Sołżenicyna" – informuje IPN.

"W Polsce tego typu dokumenty są rzadkością"

Instytucja podkreśla niezwykłą rzadkość otrzymanych dokumentów. W swoich zasobach mają je m. in. dwie instytucje: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu. Jak przypomniano, ledwie w ubiegłym roku komitety do spraw UNESCO Litwy, Łotwy i Estonii, z zaangażowaniem ze strony Polski, Finlandii, Mołdawii i Ukrainy, zaproponowały, żeby zapiski na korze brzozowej, sporządzone w XX wieku podczas zsyłek na tereny ZSRS, wpisać na Międzynarodową Listę Pamięci Świata.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe pamiątki trafiły do Archiwum IPN. "Są nośnikiem pamięci o horrorze, jakiego doświadczali represjonowani przez ZSRS" - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia