Oświęcim. 82. rocznica pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie do Auschwitz. Tak zaczęła się mroczna historia obozu

Jerzy Zaborski
Wideo
od 16 lat
14 czerwca 2022 przypada 82. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Właśnie przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę rozpoczęcia funkcjonowania obozu Auschwitz.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los nadal jest nieznany. Wśród pierwszych więźniów byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Pierwszym zarejestrowanym więźniem z transportu w Tarnowie był Stanisław Ryniak, oznaczony numerem obozowym 31.

- Z Tarnowa wyjechało 729 więźniów, ale jeden uciekł z transportu. Uciekając do lasu, w jego stronę padły strzały. Nieznane są dalsze losy tego człowieka – wspomniał dyrektor PMAB Piotr Cywiński.

Dlaczego nie numerem 1? Polacy z Tarnowa nie byli pierwszymi osadzonymi w powstającym obozie. W maju 1940 roku trafiło tutaj 30 niemieckich kryminalistów z KL Sachsenhausen, którzy w Auschwitz objęli rolę więźniów funkcyjnych. Tarnowski transport był jednak pierwszym masowym transportem. Właśnie przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę funkcjonowania obozu Auschwitz.

Symbolika daty pierwszego transportu do Auschwitz

Dyrektor Muzeum Auschwitz w swoim przemówieniu nawiązał do wojny w Ukrainie, zaznaczając także symbolikę daty pierwszego transportu do Auschwitz.

- Jadący do Oświęcimia zatrzymali się na dworcu w Krakowie, gdzie z głośników usłyszeli o upadku Paryża. Wśród więźniów byli złapani przy nielegalnym przekroczeniu granicy, bo właśnie z Francją wiązali nadzieję na kontynuację walki z okupantem. Podczas obchodów rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz są z nami ludzie, którzy przez wiele lat żyli pod pręgierzem hasła „Nigdy więcej”. Jeszcze pół roku temu nie myśleliśmy, że we współczesnej Europie może toczyć się wojna, w której znów giną cywile na dużą skalę. Niech rocznica pierwszego transportu uświadomi nam lekcję z tragicznej przeszłości, która jednak stała się podwaliną pod wiele lat bez wojny – dodał Piotr Cywiński.

W pierwszych latach działalności oświęcimski obóz był miejscem męczeństwa polskich patriotów. Dopiero od 1942 roku stał się miejscem masowej zagłady Żydów w Auschwitz II Birkenau, w ramach „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia