Papierosy i tabaka ze Śląska przed wojną podbijały świat. Zobaczcie, jak wyglądała produkcja 100 lat temu

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przed stu laty produkcja papierosów i tabaki w Raciborzu była niezwykle rozwinięta, a wyroby docierały do różnych zakątków Europy i nawet Stanów Zjednoczonych! Fabryka Domsa, jako jedna z wiodących w branży, wytwarzała wysokiej jakości produkty tytoniowe, które zdobyły uznanie i popularność na międzynarodowym rynku - zobaczcie archiwalne zdjęcia z zakładu.
Przed stu laty produkcja papierosów i tabaki w Raciborzu była niezwykle rozwinięta, a wyroby docierały do różnych zakątków Europy i nawet Stanów Zjednoczonych! Fabryka Domsa, jako jedna z wiodących w branży, wytwarzała wysokiej jakości produkty tytoniowe, które zdobyły uznanie i popularność na międzynarodowym rynku - zobaczcie archiwalne zdjęcia z zakładu. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zakład produkujący tabakę w Raciborzu był prawdziwym potentatem w branży tytoniowej. Jego wyroby, w tym tabaka, a także papierosy, cieszyły się ogromnym powodzeniem na rynku zarówno lokalnym, jak i zagranicznym. To właśnie tutaj pracowały nasze prababcie z Raciborszczyzny. Linia produkcyjna, pakowalnia, a nawet stołówka pracownica... Zobaczcie archiwalne zdjęcia fabryki tabaki i papierosów Domsa!

Tytoniowa potęga w Raciborzu

Czy wiedzieliście, że papierosy i tabaka z Raciborza przed wojną trafiały do całej Europy i USA? Zakład miał ogromne znaczenie na rynku, a jego składy towarów znajdowały się m.in. we Wrocławiu, Berlinie, Lipsku czy Essen. W tamtym czasie, pracowało w nim nawet 800 raciborzan, być może nawet nasze prababki. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tego okresu, zobaczcie wnętrza dawnej fabryki i poznajcie niesamowitą historię tego miejsca!

Zobaczcie zdjęcia!

Król tytoniu - Joseph Doms

Jak podają historyczne źródła, założycielem rodu raciborskich Domsów był Joseph Doms. Urodził się 2 listopada 1780 roku w Niederpreschkau, dzisiejszym Dolním Prysku, koło Děčina w Czechach. Joseph Doms postanowił jednak opuścić rodzinne strony i wyruszył do Wrocławia, aby studiować kupiectwo. Kiedy Joseph Doms pojawił się w Raciborzu, miasto liczyło niespełna cztery tysiące mieszkańców. Zatrudnił się w składzie kupieckim zasiedziałej tu rodziny Galli. W krótkim czasie Joseph zdobył uznanie i zaufanie, a także znalazł miejsce w sercu Joanny, córki swojego szefa. Po śmierci teścia przejął dom i kram przy Rynku, gdzie po dokupieniu sąsiedniej nieruchomości rozpoczął produkcję tabaki.

Doms posiadał niezwykły przepis na przygotowanie tabaki, w 1812 roku, w piwnicy byłego konwentu dominikanek, postanowił przystąpić do pierwszych prób produkcji, które wypadły bardzo dobrze. Doms kupił parcele rzeźni miejskiej przy dzisiejszych ulicach Chopina i Browarnej, gdzie rozpocząć produkcję.

Nie przeocz

Zobacz także

Jak mała fabryka stała się światowym dystrybutorem?

Na początku swojej działalności, fabryka tabaki Domsa zatrudniała 15 pracowników, produkujących rocznie 150 tysięcy kg tabaki o wartości 40 tysięcy talarów. Jednak szybki rozwój firmy spowodował znaczący wzrost produkcji. W 1860 roku fabryka wypuszczała już trzysta pięćdziesiąt ton wyrobów tytoniowych rocznie, co sprawiło, że pierwotne pomieszczenia okazały się za małe.

Synowie założyciela: Henryk, Juliusz i Leon, wybudowali dużą fabrykę tabaki przy ulicy Reymonta, która działała przez wiele lat i zachowała się do dziś. W 1889 roku Domsowie przejęli konkurencyjną wytwórnię tabaki Breitbarth & Sp. z Ostroga, przerabiając ją na zakład produkujący prymkę, czyli tabakę do żucia.

Firma kontynuowała rozwój i w 1901 roku rozpoczęła produkcję różnych gatunków tytoniów. Wykupili również młyn nad rzeką Psiną, który przekształcili w nowoczesny zakład z najnowszymi urządzeniami technicznymi. W 1910 roku firma rozpoczęła produkcję papierosów, a ich najbardziej znane marki to Achmed i Eichendorff.

W 1911 roku cały kompleks fabryki został złączony i zajmował teren pomiędzy ulicą Szeroką a promenadą nad Odrą. Tabaka Domsa, znana także jako Ratiborer Pris’chen, zdobyła rozgłos na całym świecie. Przed wybuchem I wojny światowej, firma Doms zatrudniała blisko osiemset pracowników.

ZAJRZYJCIE DO NASZEJ GALERII i zobaczcie jak wyglądały wnętrza fabryki papierosów i tytoniu. Na archiwalnych fotografiach zobaczycie linię produkcyjną, stanowiska pakowania, a nawet stołówkę pracowników.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Papierosy i tabaka ze Śląska przed wojną podbijały świat. Zobaczcie, jak wyglądała produkcja 100 lat temu - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia