Paryski szyk nad Wisłą, czyli co było modne w Warszawie A.D. 1935

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Aleksandra Gersz

Paryski szyk nad Wisłą, czyli co było modne w Warszawie A.D. 1935

Aleksandra Gersz

Biznesmeni preferowali solidne garnitury od Zaremby, aktorzy - prochowce od Hersego, bon vivanci - buty od Kielmana, a królowe alkowy - figi, seksowne majteczki z Paryża.

„A tu mam znów piżamę lila, gdy przyjdzie chwila na jakieś słodkie sam na sam. W takiej piżamie do gustu damie przypadnie nawet zwykły cham” - śpiewał gwiazdor polskiego kina przedwojennego Eugeniusz Bodo w komedii „Jego ekscelencja subiekt” z 1933 r.

Paryski szyk nad Wisłą, czyli co było modne w Warszawie A.D. 1935
Narodowe Archiwum Cyfrowe W filmie „Jego ekscelencja subiekt” z 1933 r. Eugeniusz Bodo, prócz uwodzenia dam, zamienił się w arbitra męskiej elegancji. Nic dziwnego, grał sprzedawcę odzieży w słynnym sklepie Hersego

W latach 20. i 30. w Warszawie zagościła moda. Wszyscy, których było na nią stać, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, śledzili ówczesne trendy, kupowali u najlepszych krawców czy wzorowali się na aktorach, gwiazdach estrady, a nawet politykach - ikonach stylu. Zaczęto organizować pierwsze pokazy mody i wydawać bestsellerowe poradniki, aktorzy reklamowali znane firmy odzieżowe, a słynne „Bale Mody” w Hotelu Europejskim, na których wybierano najlepiej ubranych, przyciągały tłumy sławnych i bogatych.

Jak zauważyła Anna Sieradzka w książce „Moda w przedwojennej Polsce” wydanej przez PWN, mekkami stylu były dla kobiet Paryż, a dla panów - Londyn. To stamtąd przychodziły wszystkie nowinki i inspiracje, a warszawscy eleganci chcieli wyglądać jak modni (i bogaci) mieszkańcy tych zachodnich stolic. O modzie się mówiło i pisało, modą (nie dotyczyło to oczywiście najniższych klas) się żyło.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.