Pierwszy polski prezydent Chorzowa z nazwiskiem, które zawsze nie pasuje

Czytaj dalej
Fot. Archiwum rodzinne Spaltensteinów
Grażyna Kuźnik

Pierwszy polski prezydent Chorzowa z nazwiskiem, które zawsze nie pasuje

Grażyna Kuźnik

O tej postaci, jak o wielu śląskich przedwojennych politykach, nie uczy się w szkole. Wincenty Spaltenstein wiele zrobił dla Chorzowa, ale musiał borykać się z różnymi atakami.

- Nie wszystkim podobało się jego nazwisko. Uważano go za Niemca, czasem za Żyda. W każdym razie władzy nie pasowało do wysokiego stanowiska w polskim urzędzie na Górnym Śląsku - przyznaje Adam Spaltenstein, politolog, prawnuk pierwszego prezydenta Chorzowa, wnuk Lesława, syn Witolda. Potomkowie Wincentego nadal mieszkają w kamienicy, którą kupił w 1934 roku w Chorzowie przy ulicy Drzymały.

- Szukałem śladów naszej rodziny, także żydowskich wątków, ale potwierdziła się tradycja, że nazwisko to ślad po niemieckich przodkach, którzy przybyli do Galicji znad Jeziora Bodeńskiego - mówi Adam Spaltenstein. - Gdy w XVIII wieku cesarz Józef II Habsburg prowadził akcję kolonizacyjną, Spaltensteinowie zdecydowali się zaryzykować i osiedlić na wsi w okolicach Lwowa. Całkowicie się spolonizowali.

W 1888 roku w Byszewie przychodzi na świat Wincenty, jedno z sześciorga dzieci Juliana i Krystyny. Zawsze będzie prymusem: skończy prawo na Uniwersytecie Lwowskim, po odzyskaniu niepodległości pracuje w sądach w Poznaniu, Grudziądzu, Środzie Wielkopolskiej. Ciągnie go jednak do administracji, jeszcze we Lwowie wybrał praktykę w magistracie. Ale też do działalności społecznej, udziela się w Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, organizacji głównie patriotycznej. W 1922 roku, żonaty już z Kazimierą, 34-letni prawnik przyjeżdża do Królewskiej Huty na stanowisko sędziego grodzkiego. Tu znajduje swoje miejsce w życiu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Grażyna Kuźnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.