Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pierwszy polski prezydent Chorzowa z nazwiskiem, które zawsze nie pasuje

Czytaj dalej
Fot. Archiwum rodzinne Spaltensteinów
Grażyna Kuźnik

Pierwszy polski prezydent Chorzowa z nazwiskiem, które zawsze nie pasuje

Grażyna Kuźnik

O tej postaci, jak o wielu śląskich przedwojennych politykach, nie uczy się w szkole. Wincenty Spaltenstein wiele zrobił dla Chorzowa, ale musiał borykać się z różnymi atakami.

- Nie wszystkim podobało się jego nazwisko. Uważano go za Niemca, czasem za Żyda. W każdym razie władzy nie pasowało do wysokiego stanowiska w polskim urzędzie na Górnym Śląsku - przyznaje Adam Spaltenstein, politolog, prawnuk pierwszego prezydenta Chorzowa, wnuk Lesława, syn Witolda. Potomkowie Wincentego nadal mieszkają w kamienicy, którą kupił w 1934 roku w Chorzowie przy ulicy Drzymały.

- Szukałem śladów naszej rodziny, także żydowskich wątków, ale potwierdziła się tradycja, że nazwisko to ślad po niemieckich przodkach, którzy przybyli do Galicji znad Jeziora Bodeńskiego - mówi Adam Spaltenstein. - Gdy w XVIII wieku cesarz Józef II Habsburg prowadził akcję kolonizacyjną, Spaltensteinowie zdecydowali się zaryzykować i osiedlić na wsi w okolicach Lwowa. Całkowicie się spolonizowali.

W 1888 roku w Byszewie przychodzi na świat Wincenty, jedno z sześciorga dzieci Juliana i Krystyny. Zawsze będzie prymusem: skończy prawo na Uniwersytecie Lwowskim, po odzyskaniu niepodległości pracuje w sądach w Poznaniu, Grudziądzu, Środzie Wielkopolskiej. Ciągnie go jednak do administracji, jeszcze we Lwowie wybrał praktykę w magistracie. Ale też do działalności społecznej, udziela się w Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, organizacji głównie patriotycznej. W 1922 roku, żonaty już z Kazimierą, 34-letni prawnik przyjeżdża do Królewskiej Huty na stanowisko sędziego grodzkiego. Tu znajduje swoje miejsce w życiu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Kuźnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.