MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pocztówka z historii. Fotografie, które opowiadają historie

redakcja
archiwum MTP/archiwum własne
Międzynarodowe Targi Poznańskie zawsze były wizytówką Poznania. To na ich terenie odbyła się słynna Pewuka. Między imprezami było tu jednak sielsko i anielsko. Zobaczymy to na dawnych fotografiach.

Szalonego ruchu w pobliżu bramy wejściowej na targi to raczej nie było. Nie było pod koniec lat 50. Jest za to milicjant bez białej czapki i auto jak się patrzy. Targi zyskują nowy PRL-owski wymiar. Poznań czeka na kolejną imprezę.

W latach 60. po prostu targi zaczęły pękać w szwach. Poniższe zdjęcie z końca dekady jasno pokazuje jakie wśród poznaniaków było zainteresowanie imprezami targowymi.

Tłumy na poznańskich targach.
Tłumy na poznańskich targach. archiwum MTP/archiwum własne
Zakupy w Domu Towarowym „Feniks” w Malborku.
Zakupy w Domu Towarowym „Feniks” w Malborku. Zbigniew Kosycarz / KFP

Problematyczne prezenty pod choinkę

W czasach PRL nieustannie czegoś brakowało, a w zasadzie brakowało wszystkiego. Kiedy jednak przychodziły święta Bożego Narodzenia, okazywało się, że Polacy w przedziwny sposób potrafią zdobyć nieosiągalne na co dzień towary.

Co roku przed Bożym Narodzeniem powraca pytanie, jaki prezent wybrać dla dzieci pod choinkę? Klocki, lalki, samochodziki? A może konika na biegunach? Podobne dylematy towarzyszyły zapewne osobom robiącym w latach 70. zakupy w Domu Towarowym „Feniks” w Malborku.

„Oddajcie nam Świebodzki!”

W 1842 roku w okolice Dworca Świebodzkiego dojeżdżał pociąg, ale nie było jeszcze budynku dworcowego. Ten zbudowano w latach 1873-75. Jest to dworzec młodszy od Wrocławia Głównego, który otwarto w 1857 r.

Dworzec Świebodzki dawniej...
Dworzec Świebodzki dawniej... fotopolska.eu

Dworzec Świebodzki zaprojektowany został przez Walthera Kyllmanna i Adolfa Heydena oraz Karla Lüdeckego, który nadał fasadzie kształt. Lüdecke był fanatykiem stylu wilhelmińskiego. Świebodzki trudno nazwać dworcem głównym, ważniejszym, ale łączył Wrocław z morzem. Przed ponad 20 laty na fasadzie odkryto herby Szczecina i Wrocławia. Herb Wrocławia miało na sobie wiele budynków użyteczności publicznej, szkoły, mosty, szpitale. Ale czemu herb Szczecina? Dworzec Świebodzki nie tylko z nazwy łączył Wrocław ze Świebodzicami i górami, ale też z Pomorzem. Stąd personifikacje Silesii i Pomeranii na budynku dworca. Droga wodna łącząca Wrocław z morzem była równie istotna jak kolejowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Trwa akcja „Gazety Wrocławskiej”: „Oddajcie nam Świebodzki!”. Nie wierzymy, że Dworzec Świebodzki we Wrocławiu nie jest potrzebny do rozwoju kolei i aglomeracyjnej, i regionalnej. Uważamy, że w dobie coraz większego zakorkowania Wrocławia to jeden z najważniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska. Tu mogłyby przyjeżdżać pociągi z Głogowa, Legnicy, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Zgorzelca i podmiejskich miejscowości. Tu mogliby dojeżdżać pociągami wrocławianie z dalekich osiedli. I wszyscy stąd wyruszać w inne rejony miasta: tramwajem, autobusem, pieszo…

...i dziś.
...i dziś. Jarosław Kurzawa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Unikatowe zdjęcia z Tczewa z 1948 r. Świński rynek nad Wisłą

Unikatowe zdjęcia z Tczewa z 1948 r. Świński rynek nad Wisłą

Celownik od niemieckiego czołgu Panzer II trafił do poznańskiego muzeum

Celownik od niemieckiego czołgu Panzer II trafił do poznańskiego muzeum

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia