Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu odkrywają swoje kolejne tajemnice. Ten hitlerowski, podziemny kompleks był niedostępny przez 80 lat

Mateusz Różański
Konsultacje z Leonem. Zdjęcia z listopada 2024
Konsultacje z Leonem. Zdjęcia z listopada 2024 Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
To zdecydowanie jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Dolnym Śląsku. Poszukiwacze, którzy od lat usiłowali dostać się do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu, eksplorują kolejne metry tuneli, które przez 79 lat były zamknięte przed ludźmi. Poszukiwacze w grudniu pochwalili się kolejnymi postępami prac.

Zobacz w galerii:

O poszukiwaniach w Kamiennej Górze w Lubaniu na Dolnym Śląsku na łamach Gazety Wrocławskiej piszemy od lat. I choć o samej eksploracji jest ostatnio nieco ciszej to prace wciąż trwają, a do ich kontynuowania niezbędne są spore fundusze.

Dlaczego eksplorowany w Lubaniu kompleks z czasów II wojny światowej jest tak niezwykły? To jedyny taki obiekt podziemny wydrążony we wnętrzu wulkanu. To również wyjątkowa i jedyna "kapsuła czasu" otwarta w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

20 grudnia za pośrednictwem profilu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu mogliśmy podziwiać kolejne postępy w pracach.

- 11 metrów korytarza wejściowego do śluzy gazowej udrożnione i zbadane. Korytarz kończy się ociosem i szeroką 2-metrową bramką - informuje pan Sebastian Terenda, koordynator projektu.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

11 metrów korytarza wejściowego do śluzy gazowej udrożnione i zbadane. Korytarz kończy się ociosem i szeroką 2-metrową bramką.
11 metrów korytarza wejściowego do śluzy gazowej udrożnione i zbadane. Korytarz kończy się ociosem i szeroką 2-metrową bramką. Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Jak zauważają eksploratorzy - standardowo w lubańskim schronie obudowę Niemcy stawiali co jeden metr. Na końcu korytarza wejściowego do śluzy i na końcu wyjścia ze śluzy postawione są bramki o szerokości 2 metrów.

- Świadczy to o tym, że wykucie wartowni było planowane na późniejszym etapie prac. Budowniczowie podziemnego schronu skupili się na drążeniu głównych korytarzy i śluz, a pomieszczenia pomocnicze (wartownie, sanitariaty) miały być wykuwane na kolejnym etapie prac - dodaje pan Sebastian.

Najnowsze zdjęcia z hitlerowskiego kompleksu z II WŚ. Był zamknięty przez 79 lat

Choć eksploratorzy pracują "pro bono", to mimo wszystko postępy w poszukiwaniach okupione są potężnymi wydatkami, choćby na materiały niezbędne do zabezpieczenia tuneli. Każdy kto chce, może wesprzeć poszukiwaczy na otwartej zbiórce funduszy.

Na początku grudnia prace ruszyły po tym jak poszukiwacze zakupili kształtowniki stalowe, a był to tylko jeden z wydatków, obok m.in. desek, czy specjalistycznych klamr. Postępy z kolei wymagają czasu, bowiem poszukiwacze mierzą się często z zawalonymi tunelami i chodnikami.

Podczas niedawnych prac udało się też trafić na pewne "skarby". Poszukiwacze odnaleźli m.in.:

  • łopatę,
  • oskard
Konsultacje z Leonem. Zdjęcia z listopada 2024

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu odkrywają swoje kolejne t...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia