To tutaj w opuszczonej niegdyś miejscowości pod Międzyrzeczem ukryto Bursztynową Komnatę?

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wielu wierzy, że to właśnie w tej okolicy ukryto słynną Bursztynową Komnatę.
Wielu wierzy, że to właśnie w tej okolicy ukryto słynną Bursztynową Komnatę. Mariusz Kapała / GL
Mała, zagubiona wśród drzew Kęszyca Leśna, to jedna z miejscowości w Polsce, której rozkwit i upadek wiązały się z wojskiem. Już w latach 20. XX wieku Niemcy budowali tu tajne obiekty militarne, stanowiące część silnie ufortyfikowanego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jaka jest ich tajemnica? Jak dziś wygląda to miejsce? Czy to gdzieś tutaj ukryta jest słynna Bursztynowa Komnata? Mamy zdjęcia!

Spis treści

Budowę Kęszycy Leśnej, a dokładniej znajdującej się tam bazy wojskowej datuje się na 1927 rok. Nie bez powody, jak wiele tego typu kompleksów, znajdowała się ona w środku lasu. Po pierwsze miał to być kompleks Wermachtu. Niewiele osób wie, ale w 1936 roku na otwarcie garnizonu przyjechał sam Adolf Hitler...

TUTAJ UKRYTO BURSZTYNOWĄ KOMNATĘ? - ZDJĘCIA:

Wielu wierzy, że to właśnie w tej okolicy ukryto słynną Bursztynową Komnatę.

To tutaj w opuszczonej niegdyś miejscowości pod Międzyrzecze...

Tajna budowa w Kęszycy Leśnej

Już w czasie budowy ten olbrzymi kompleks intrygował i przerażał. Nikt do końca nie wiedział, co tam się działo. Wszystko było ściśle tajne. Obszar zamknięto i dobrze strzeżono nie tylko z lądu. Również przestrzeń powietrzna nad nim była wyłączona z użytku. Na ogromnym placu budowy rosły wielokondygnacyjne schrony, miejsca warowne, a w podziemiach ponoć kursowała kolej. Bunkry oczywiście wyposażono w niszczycielską broń, której potencjału na szczęście nigdy w pełni nie wykorzystano...

Odkrywamy tajemnice Lubuskiego:

Wraz z upadkiem Trzeciej Rzeszy w miejscowości zaczęło stacjonować Wojsko Polskie, a w 1957 przekazano ją jako bazę Armii Radzieckiej. Wojskowe miasteczko, jak to miało miejsce w przypadku Pstrąża, o którym pisaliśmy już na naszych łamach, zaczęło się rozwijać i tętnić życiem.

Bursztynowa Komnata ukryta pod Międzyrzeczem

W międzyczasie cały kompleks obrósł w niejedną legendę. Oliwy do ognia dolewał fakt, że wchodził on w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Poszukiwacze przygód i skarbów zaczęli się zastanawiać, czy to właśnie tutaj nie ukryto Bursztynowej Komnaty? Wielu w tych rejonach szukało słynnego działa sztuki. Także Rosjanie w czasie, kiedy tu stacjonowali postanowili odnaleźć swój narodowy skarb. Jeden z tropów miał nawet prowadzić do pobliskiego Gościkowa. Niestety słynnego skarbu nigdy nie odnaleziono. A przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Mimo to z tutejszych podziemnych korytarzy udało się odzyskać zagrabione przez nazistów dzieła sztuki z polskich muzeów.

Straszy tu wiele ruin, ale miejscowość odżyła

Ostatecznie Kęszycę Leśną wojska sowieckie opuściły w 1993 roku, zostawiając po sobie koszary, kilometry podziemnych tuneli i dość "intrygujący" pomnik przedstawiający czołgającego się radzieckiego łącznościowca. Obecnie został on nieco przerobiony. Zmieniono kolorystykę, a na hełmie domalowano orzełka... Jeśli bliżej przyjrzycie się jego twarzy dostrzeżecie, że przerażające i nienaturalne rysy człowieka. Chodzą też głosy, że to jeden z najdziwniejszych pomników w Polsce.

Kęszyca Leśna - lokalizacja

W 1993 roku miasto opuścił ostatni oddział. Po wojskowym mieście pozostały tylko koszary. Wiele z nich popadło w ruinę, ale miejscowe władze stopniowo zaczęły rewitalizować ten obszar. W przeciwieństwie do innych tego typu miejscowości w Polsce, Kęszyca Leśna nie przemieniła się jednak w kompletne miasto widmo. Na terenie bazy wojskowej straszy wiele ruin, jednak władze stopniowo remontują budynki koszarowe i przekształcają je w mieszkania dla ludności cywilnej. Dziś w stanowiącej siedzibę sołectwa wsi znaleźć można m.in. sklepy, hotel z restauracją, remizę, kaplicę. Miejscowość ma swoją infrastrukturę i niepowtarzalny klimat. Zamieszkało tu wielu mieszkańców Dolnego Śląska, międzyrzeczan.

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To tutaj w opuszczonej niegdyś miejscowości pod Międzyrzeczem ukryto Bursztynową Komnatę? - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia