Sensacja na plaży. Bałtyk odsłonił tory kolejowe z czasów drugiej wojny światowej
Sztormowe fale Bałtyku dokonały niecodziennego odkrycia, odsłaniając tory kolejowe w okolicach miejscowości Kopań i Wicie w gminie Darłowo. Czy po nich jeździł także "bałtycki złoty pociąg" - jak sensacyjnie podpowiadała część mieszkańców nadmorskich regionów? Czy ta hipoteza ma w ogóle sens?
Wiemy, że tory, których resztki odsłoniły bałtyckie fale, na pewno powstały przed II wojną światową.
Nadmorska kolejka wąskotorowa z 1935 roku
Budowa torów kolejowych prowadzących na bałtycką plażę została dość dobrze udokumentowana. Do dziś m.in. ocalała „kronika budowy” Williego Borchersa. Zamieszczone w niej fotografie zdradzają sporo z tego, co w tym rejonie polskiego wybrzeża działo się przed II wojną światową.
- Budowa kolejki wąskotorowej na odcinku Darłówko-Wicie ma swój początek w roku 1935 - mówi Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie.- Na zlecenie Williego Borchersa, kierownika brygady, która rozpoczęła w tym czasie prace nad umocnieniami brzegu na tym odcinku. Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem nadinspektora hydrobudów Karla Gerda. Głównym zadaniem kolejki był transport pali wbijanych później w głąb morza tzw. „ostróg”. Pale były przywożone bezpośrednio koleją do Darłówka z regionu Spreewald-u oraz Schwarzwald-u, osiągały długość do 25 m. Na odcinku Dałówko-Wicie były w tym czasie cztery składowiska pali i materiałów połączonych właśnie tą kolejką.
Piękny amartamentowiec w sercu Jarosławca ZDJĘCIA
Jarosławiec - polski Dubaj [taki przydomek nadmorska miejscowość uzyskała z racji sztucznej plaży wgryzającej się w głąb morza] jeszcze bardziej "zasłużył" na miano polski Dubaj. Dlaczego? Choćby za ...
Tory na plaży, a niedaleko tajny poligon Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej
Wąskotorówka na pewno pamięta czasy Adolfa Hitlera, który w tych okolicach był osobiście - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jego pojawienie się ma ścisły związek z tajnym poligonem doświadczalnym III Rzeszy.
Między Darłówkiem i Bobolinem (gmina Darłowo) znajdują się pozostałości z tajnego poligonu doświadczalnego Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. To tutaj testowano największe armaty kolejowe - Dorę i Gustawa. Strzały z tej superbroni mogły być oddawane nawet na odległość 40 km.
To miejsce było ważne dla nazistowskich Niemiec. O czym świadczy m.in. osobista wizyta Adolfa Hitlera, który zjawił się tam w poniedziałek 19 marca 1943. Fuhrer przyjechał na poligon zobaczyć prezentację Dory, do której załadowano pocisk o kalibrze 800 mm, ważący ponad 7 ton.
Aktualnie to teren jednostki wojskowej, gdzie postronne osoby nie mają wstępu...
A o "bałtyckim złotym pociągu" wciąż krążą jedynie plotki.
ZOBACZ KONIECZNIE: Skarb został odkryty w Sławnie. Tylko u nas zdjęcia