Historia zaledwie 18-letniej Reni Spiegel z Przemyśla jest niezwykła i coraz bardziej znana na świecie. Młoda przemyślanka, uczennica przemyskiej szkoły, prowadziła swój pamiętnik. Jak wiele innych dziewcząt w jej wieku. Jednak Renia po pierwsze miała ogromny talent literacki, a po drugie prowadziła swój pamiętnik w jednym z najtrudniejszych dla Przemyśla okresów, gdy po wybuchu II wojny światowej miasto najpierw znalazło się pod okupacją rosyjsko-niemiecką, a po czerwcu 1941 r. niemiecką. Przez pryzmat prywatnych doświadczeń, poznajemy również trudną rzeczywistość Przemyśla w czasie wojny.
Została zamordowana przez Niemców w 1942 r. w przemyskim getcie. Zaledwie tydzień po swoich 18. urodzinach. Jej pamiętnik przetrwał wojnę. Przez kilkadziesiąt lat leżał zapomniany. Dopiero w 2014 r. siostra Reni, mieszkająca w Nowym Jorku w USA Ariana Elizabeth Bellak przekazała pamiętnik Reni Tomaszowi Magierskiemu, reżyserowi filmów dokumentalnych.
Wkrótce powstał film dokumentalny o Reni, drukiem został wydany jej pamiętnik, organizowano przedstawienia teatralne. Teraz z historią Reni możemy się zapoznać w sześcioodcinkowym animowanym serialu, który za darmo można obejrzeć w serwisie You Tubie. Twórczość Reni porównywana jest do dzieł słynnej Anny Frank, Żydówki z Holandii, która w czasie wojny przez dwa lata ukrywała się przed hitlerowcami, a potem zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym.
- Zapraszamy do obejrzenia serii animowanych filmów opartych na dramatycznych losach Reni Spiegel, młodej, utalentowanej dziewczyny, która zapisywała swoje przeżycia w Przemyślu w czasach Holokaustu - zachęca Konsulat Generalny USA w Krakowie, który jest partnerem i sponsorem przedsięwzięcia.
Projekt został zrealizowany przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz Fundację Edukacji i Sztuki. Film powstał przy współpracy z Arianą Elizabeth Bellak, siostrą Reni.
Serial można obejrzeć na You Tubie na kanale Galicia Jewish Museum.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?