Prasówka. Antanas Smetona przejmuje władzę w Kownie. Przewrót na Litwie w 1926 roku

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojciech Rodak

Prasówka. Antanas Smetona przejmuje władzę w Kownie. Przewrót na Litwie w 1926 roku

Wojciech Rodak

W 1926 r. nagłówki „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, warszawskiego „Naszego Przeglądu” i wileńskiego „Słowa” donosiły o przewrocie na Litwie.

W latach 20. na Litwie Kowieńskiej nie brakowało zawirowań politycznych. W wyniku serii skandali korupcyjnych chadecy stracili władzę po wyborach w maju 1926 r.

Antanas Smetona - prezydent Litwy.
Narodowe Archiwum Cyfrowe Antanas Smetona - prezydent Litwy.

Wtedy rząd utworzyła koalicja ludowców i socjaldemokratów. Na prezydenta wybrano Kazysa Griniusa. Centrolewica przyjęła kurs liberalny - zniosła stan wojenny, uwolniła więźniów politycznych i przywróciła wszelkie demokratyczne swobody. Co więcej, doprowadziła także do podpisania paktu o nieagresji z Sowietami. Jednocześnie coraz wyżej podnosili głowę miejscowi komuniści, od zawsze uważani przez prawicę za największe, po Polakach, zagrożenie. Niezadowolenie z powodu bolszewizacji rosło zarówno wśród nacjonalistów, jak w konserwatywnych kołach wojskowych. W tych środowiskach zawiązano spisek antyrządowy, na którego czele stanął Antanas Smetona - ojciec litewskiej niepodległości, przebywający oficjalnie na politycznej emeryturze.

Antanas Smetona - prezydent Litwy.
Narodowe Archiwum Cyfrowe Zbuntowani litewscy żołnierze w grudniu 1926 r.

W nocy 17 grudnia 1926 r. zbuntowani wojskowi opanowali Kowno. Pułkownik Povilas Plechavičius obwołał się dyktatorem Litwy - by stworzyć wrażenie, że przewrót był jedynie inicjatywą armii - po czym po kilku godzinach przekazał władzę „zbawcy narodu” Smetonie, którego obwołano nowym prezydentem. Tak zdobytej władzy litewski dyktator nie oddał aż do 1940 r.

Antanas Smetona - prezydent Litwy.
Nasz Przegląd
Wojciech Rodak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.