Przegląd prasy. Czego dowiedzielibyśmy się z pierwszych stron w latach 20. XX w.?

Grzegorz Okoński
Ilustracja Wielkopolska
Zaglądamy do "Ilustracji Wielkopolskiej" z 1929 r. i "Nowego Kurjera" z 1927 r. A tam doniesienia o trudach pracy policjantów i finansowym sukcesie w rokowaniach polsko-amerykańskich.

"Ilustracja Wielkopolska"

Przegląd prasy. Czego dowiedzielibyśmy się z pierwszych stron w latach 20. XX w.?
Ilustracja Wielkopolska

Ilustracja Wielkopolska z 6 października 1929 roku podsumowuje zakończoną właśnie w Poznaniu Powszechną Wystawę Krajową, zamieszcza fotoreportaż z pokładu statku płynącego w sztormie, a także prezentuje nową centralną elektrownię miejską w Poznaniu, projektu inż. Cybichowskiego, na terenie dawnego fortu Czecha. Jest jeszcze budowana (od 1927), a dla jej wzniesienia wykorzystano już 425 wagonów cementu, około 900 ton żelaza betonowego i 11 tys. m sześc. żwiru. Ma zasilać nie tylko Poznań, ale też powiaty zrzeszone w Związku Elektryfikacyjnym.

Gazeta publikuje też ciekawy artykuł o policji - przypomina, że na 30 mln mieszkańców pracuje 33291 szeregowych i 960 oficerów policji: w mieście jeden funkcjonariusz przypada na 404 ludzi, a na wsi - na 1458. Policjant musi być silny, mieć odbytą służbę wojskową, być po kursach m.in. prawa karnego, administracyjnego, państwowego i procedury karnej, medycyny sądowej i ratownictwa, przejść przez naukę o broni (plus wyszkolenie strzeleckie), ale też terenoznawstwo, obronę przeciwgazową i przeciwlotniczą. Oficer musi mieć ponadto maturę i zaliczony kurs policyjny plus specjalistyczne, typu śledczy, rzeczny itp. Policjant pracuje przede wszystkim głową i nogami - a w czasie roku jeden tylko szeregowiec policji przechodzi na patrolach drogę równą odległości z Warszawy do Bombaju.

"Policja od chwili odzyskania niepodległości do września 1929 roku straciła 451 funkcjonariuszy poległych na służbie. Tylko w 1924 roku, kiedy chroniła pogranicze, w walce z bolszewickimi bandami poległo 77 policjantów"

- czytamy w "Ilustracji Wielkopolskiej".

"Nowy Kurjer"

Przegląd prasy. Czego dowiedzielibyśmy się z pierwszych stron w latach 20. XX w.?
Nowy Kurjer

"Polska odniosła finansowy sukces - postawiła swe warunki w rokowaniach polsko-amerykańskich i otrzymała pożyczkę na warunkach udzielanych poważnym państwom" - pisał Nowy Kurjer z 14 października 1927 roku. - "Na gdańskiej giełdzie kurs złotego w odpowiedzi na zakończenie rokowań już poszedł w górę. Tymczasem rząd litewski składa skargę w Lidze Narodów na Polskę, na aresztowanie swoich obywateli na Wileńszczyźnie i chce rokowań z Polską, których podstawą miałoby być przyznanie ziemi wileńskiej autonomii".

Z Poznania: prezydent Rzeczypospolitej przyrzekł delegacji oficerów 15 Pułku Ułanów Poznańskich, że przyjedzie na uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci poległych, w sobotę, 22 października. Dla dostojnych gości - głowy państwa i licznych generałów - Teatr Wielki wystawi operę Moniuszki Straszny Dwór.

Rada Miasta uchwaliła też, że z nadwyżki w kasie miejskiej 156 tys. zł zostanie skierowane na jednorazowy zasiłek mieszkaniowy dla urzędników. Gazeta publikuje też ciekawostkę o Norwegach mieszkających w Ameryce Północnej, którzy obchodzą rocznicę odkrycia Ameryki przez wikinga Eriksona - miał on tego dokonać w 1027 roku, a więc grubo przed Kolumbem! Opisy wybrzeża amerykańskiego ponoć pasują w literaturze staronorweskiej do wspomnień Eriksona...

"W Górce Duchownej dnia 13.10.27 r. spłonął zupełnie ołtarz z z cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, prawdopodobnie od iskry ze świecy. Obraz był czczony od przeszło pięciu wieków..."

- donosił Nowy Kurjer.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia