Skrzynia pełna skarbów odnaleziona podczas budowy nowego kąpieliska w Zielonej Górze Ochli

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała / GL
Trwa modernizacja kąpieliska w Zielonej Górze Ochli. Podczas prac robotnicy natrafili na starą skrzynię. W niej znajdowały się monety z różnych państw, części biżuterii czy sprzęty domowe. Skrzynia trafiła do Muzeum Ziemi Lubuskiej...

Tomasz Kowalski z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze mówi, że skrzynię znaleźli pracownicy, którzy modernizują kąpielisko w Zielonej Górze Ochli. Poinformowali Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten zaś przekazał te skarby. do muzeum.

Skrzynia pełna skarbów odnaleziona podczas budowy nowego ką...

Skrzynię i przedmioty doprowadzimy do stanu używalności

Tomasz Kowalski i archeolog Bartłomiej Grusza zabrali znalezisko i umieścili w kulturalnej placówce.
- Bartek zobowiązał się, że znajdzie jakieś pieniądze i razem z muzeum oczyścimy te przedmioty i doprowadzimy je do stanu używalności. Pochodzą one z lat 30. minionego wieku - mówi T. Kowalski. - W skrzyni, która także jest zniszczona i trzeba ją odnowić, znajdowały się m.in. monety z różnych państw, czyli jest to zbiór kolekcjonerski.

Skąd pochodzą znalezione monety?

Jak opisuje Iwona Lewandowska na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - to między innymi: ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki Francuskie z 1923 r. jak również moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r..
- Poza tym w skrzyni znajdowały się fragmenty biżuterii czy przedmioty domowego użytku jak dzbanek do kawy, porcelanowe filiżanki, cukiernica, szczypczyki do cukru... - wylicza Tomasz Kowalski.
Były też szklane fiolki, pojemniki, w tym pudełko z widocznym napisem „SEDOBROL” zawierającym w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach.

Skrzynia pełna skarbów odnaleziona  podczas budowy nowego kąpieliska w Zielonej Górze Ochli
Mariusz Kapała / GL

W skrzyni znaleziono też dokumenty

Do skrzyni włożone też dokumenty, zdjęcia, gazety, ale ich stan jest bardzo zły
- W miejscu znalezienia skrzyni, podczas oględzin nie zaobserwowano żadnych reliktów obiektów murowanych oraz innych przedmiotów o wartości kulturowej - podkreśla Iwona Lewandowska.
Przypomnijmy, że zgodnie z planem modernizacja kąpieliska w Zielonej Górze Ochli ma zakończyć się do 30 czerwca br.
Inwestycja dotyczy 17 hektarów, otoczonych ścieżkami rowerowymi. Wykonawcą inwestycji jest Exalo Drilling S.A. Oddział "Diament" w Zielonej Górze. Nowe kąpielisko będzie miało powierzchnię 2 tys. mkw. Co się tu znajdzie? Piaszczysta i trawiasta plaża, sześć zjeżdżalni dla dzieci i dorosłych, atrakcje wodne dla dzieci, boiska sportowe oraz strefa chillout. Atrakcje, jakie się tu pojawią, wybrali mieszkańcy w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta. To dzięki nim zostanie utworzona sztuczna wyspa na palach, z drewnianą altaną na środku. Maluchy będą miały swój wodny zakątek, a wszyscy wodną restaurację, która łącznie z tarasem zapewni 120 miejsc siedzących. Ale znajdzie się też miejsce dla food trucków.

Skrzynia pełna skarbów odnaleziona  podczas budowy nowego kąpieliska w Zielonej Górze Ochli
Mariusz Kapała / GL

Inne inwestycje - inne odkrycia

Trwa też remont parku Tysiąclecia. Tutaj podczas prac znaleziono nienaruszone pochówki. Archeolodzy odkryli szkielety, fragmenty trumien, biżuterii… Nic dziwnego, przecież w tym miejscu dawniej był cmentarz Zielonego Krzyża. A ekshumacja – jak się okazuje – w latach 60. nie była pełna.
Nie było to pierwsze odkrycie grobów, dokonane w parku Tysiąclecia. Podczas drobniejszych remontów znajdowano już szczątki dawnych mieszkańców miasta, czy fragmenty grobowca, kwatery na urny…
Tym razem odkryto szkielety, fragmenty trumien, biżuterii czy ubrań, którą miały pochowane tu osoby.
Dwa odkryte groby zostały nienaruszone. Natomiast trzy grobowce znajdują się na terenie, gdzie musi przebiegać kabel średniego napięcia i nie ma możliwości przesunięcia tych obiektów W przypadku tych grobów szczątki i inne zachowane rzeczy, jak fragmenty ubrań czy trumien, zostały wyjęte i poddane ekspertyzie antropologicznej. A następnie pochowane. W tym przypadku nie stanowią one wartości naukowej, by zostały przekazane uniwersytetom do dalszych badań…

ZOBACZ TEŻ

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Skrzynia pełna skarbów odnaleziona podczas budowy nowego kąpieliska w Zielonej Górze Ochli - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia